Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nábytkáři žádají Zemana, aby se zajímal o lidská práva v Číně

Nábytkáři žádají Zemana, aby se zajímal o lidská práva v Číně

Nábytkáři žádají Zemana, aby se zajímal o lidská práva v Číně

22.10.2014 12:57, Zdroj: ČTK

Praha - Asociace českých nábytkářů vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby v souvislosti se svou návštěvou Číny kladl patřičnou důležitost na dodržování lidských práv v této zemi. Souvisí to totiž s ochranou tuzemských pracovních míst, uvedl v dnešním otevřeném dopise adresovaném Zemanovi prezident asociace Martin Čudka. Současně vyjádřil Zemanově návštěvě Číny, která se uskuteční od 24. do 27. října, podporu.

Žádost nábytkářů Čudka vysvětlil tím, že čínští výrobci konkurují českým nižšími cenami, kterých dosahují mimo jiné také proto, že nemusí dodržovat lidská práva. V čínských továrnách na výrobu nábytku jsou podle něj "často nedůstojné až hrozivé pracovní podmínky a tím je samozřejmě dosahována nižší cena výsledného produktu". To představuje podle asociace nábytkářů pro české a evropské výrobce nefér podmínky.

"Vydírání zaměstnanců v zemích jako Čína přináší určitým skupinám obchodníků neférové zisky na úkor tuzemských výrobců," tvrdí prezident asociace.

Připomněl, že loni bylo do Česka dovezen nábytek za 12 miliard korun, přičemž nábytek za dvě miliardy pocházel z Číny. Podle Čudky se přitom import nábytku z Číny, odkud se dováží zejména čalouněný nábytek, kancelářské židle a kovový nábytek, trvale a poměrně strmě zvyšuje.

Zeman během cesty do Číny navštíví města Čcheng-tu, Tchien-ťin a Peking. V hlavním městě se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem. Zeman má při cestě do Číny dvě priority. Jednou z nich je pomoc exportérům hlavně v oblasti investičních celků. Druhou prioritou je přitáhnout čínské investice, turisty a studenty do Česka, s čímž podle něj do jisté míry souvisí čínský zájem na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Podle Zemana čím více bude účastníků tendru na dostavbu Temelínu, tím je větší šance snížit cenu.

K tomu, aby se v Číně zajímal i o lidská práva, vyzvali Zemana i umělci a politici. V otevřeném dopise ho signatáři požádali, aby "rozšířil svoji pozornost mimo hranice ekonomických zisků a zajímal se o případy bezuzdného porušování lidských práv, a pokud možno k nim, podle vlastního uvážení, zaujal konkrétní etický a morální postoj".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.6 + 47.7) *

Zpět na přehled