Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Na vojenskou akci Cihelna v Králíkách dorazilo 22.000 lidí

Na vojenskou akci Cihelna v Králíkách dorazilo 22.000 lidí

Na vojenskou akci Cihelna v Králíkách dorazilo 22.000 lidí

18.8.2018 18:38, Zdroj: ČTK

Králíky (Orlickoústecko)  - Zhruba 22.000 lidí dorazilo na letošní 21. ročník vojensko-historické akce Cihelna, která se v pátek a dnes konala v Králíkách na Orlickoústecku. Návštěvníci v programu nazvaném "Od zrady k válce..." zhlédli bojové ukázky přibližující události od obsazení českého pohraničí Německem v roce 1938 po napadení Polska Německem a Sovětským svazem. ČTK to řekl organizátor akce Martin Ráboň. Cihelna je největší akcí svého druhu v Pardubickém kraji.

"Letošní ročník se i díky příznivému počasí vydařil. V historických ukázkách lidé viděli téměř 400 dobově oděných účinkujících, což bylo dosud nejvíce na akci Cihelna," řekl Ráboň. V historických uniformách návštěvníci viděli vojáky Československa, Německa, Slovenska, Polska a Sovětského svazu. Porovnávat uniformy, výstroj a výzbroj mohli také u českého četnictva či neblaze proslulé sudetoněmecké polovojenské organizace Freikorps.

Na ploše poblíž předválečného pěchotního srubu KS 14 U cihelny se představila historická i současná vojenská technika, představili se i hasiči, policie a vězeňská služba. Pozornost u diváků budily například dva polské tančíky TKS, československé předválečné obrněné automobily vzor 30 nebo německé tanky Panzer I a Panzer II. Česká armáda kromě průletu stíhaček JAS-39 Gripen představila svou nejmodernější techniku, například tank T72, obrněné vozidlo Pandur, vozidla Iveco či houfnici Dana.

V neděli se návštěvníci králického pevnostního pásma mohou ještě vydat na speciální prohlídkové trasy ve tvrzi Bouda a ve tvrzi Hůrka. Připravena bude i zvláštní autobusová linka ke vchodovému srubu tvrze Bouda.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.5 + 22.4) *

Zpět na přehled