Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Na pravém břehu Lipna byla dokončena nová cyklostezka

Na pravém břehu Lipna byla dokončena nová cyklostezka

Na pravém břehu Lipna byla dokončena nová cyklostezka

2.1.2012 09:25, Zdroj: ČTK

Písečné pláže, bludné kameny, rákosiny, smrčiny i lužní les budou moci obdivovat turisté na nové cyklostezce, která byla koncem roku dokončena u Lipna. Měří šest kilometrů a je vůbec první cyklostezkou na jeho pravém břehu. Zpřístupňuje úsek mezi hrází přehrady a Přední Výtoní. Na její výstavbu přispěl stát i obce, stála zhruba 20 milionů korun, veřejnosti bude slavnostně předána na jaře, řekl ČTK starosta Lipna Zdeněk Zídek.

Cyklostezka má povrch z jemného asfaltu, umožní tak také jízdu na kolečkových bruslích. V zimě se na ní počítá s úpravou stop pro běžkaře, doplnil Zídek. Na financování stavby se podílel Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a obce Lipno nad Vltavou, Frymburk a Přední Výtoň. 

V Přední Výtoni se cyklostezka napojuje na místní komunikaci, která vede na Frýdavu na přívoz. Tím se mohou cyklisté přepravit na druhý břeh a navázat na cyklostezku, která spojuje Lipno a Frymburk po levém břehu. V budoucnu by měl vzniknout i přívoz pro malé skupinky cyklistů. 

"Velká část cyklostezky vede mezi velkými bludnými kameny, které jsou tam různě rozeseté po lesích. Odkrývají se tam neuvěřitelné výhledy, které člověku berou dech: ať jde o kámen, který vypadá jako obří srdce, nebo kámen, který má podobu želvy. Každý si tam najde své. Jsou tam neuvěřitelné stromy, které kořenovým systémem kameny obepínají, takže člověk na to zírá u vytržení," popsal starosta. 

Cyklisté podle něj projedou hned několika biotopy. Část cyklostezky vede smrčinami a přes horský potok, další územím plným vysokých třeboňských rákosin, v závěru před Přední Výtoní cyklisté vjedou do lužního lesa připomínajícího Podyjí. Mezi kameny se také z cyklostezky otevírají výhledy na písečné pláže. "Je to cyklostezka hodně zážitková, myslím, že v příštím roce bude velkou atrakcí," odhadl Zídek. 

Už v roce 2010 byla dokončena Jezerní cyklostezka vedoucí po levém břehu Lipna. Ta měří 11,5 kilometru. Její vybudování přišlo na 40 milionů korun. Přispěly na ni opět SFDI a obce. Záměr vznikl už v roce 1997 a nebylo jednoduché jej uskutečnit. Stezka propojila všechny obce a města v mikroregionu Lipenska, a tím i zařízení cestovního ruchu. Svou atraktivní trasou vytváří turistické korzo, jež láká mnoho návštěvníků Lipenska. 

Už před rokem 1997 byla vybudována část stezky mezi Novou Pecí a Frymburkem, na niž obce získaly příspěvek z programu Phare.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.4 + 24.3) *

Zpět na přehled