Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Na Hrad nepůjde většina rektorů, pozvání odmítla i řada primátorů

Na Hrad nepůjde většina rektorů, pozvání odmítla i řada primátorů

Na Hrad nepůjde většina rektorů, pozvání odmítla i řada primátorů

25.10.2013 13:20, Zdroj: ČTK

Praha - Na oslavu státního svátku na Hrad nepůjde více než dvacítka rektorů, zúčastnit se chtějí asi jen dva ze šestadvaceti. Ostatním vadí, že prezident nepozval jejich dva kolegy. ČTK to dnes řekl místopředseda České konference rektorů Ivo Medek s tím, že oficiální stanovisko ještě připravují. Zásadně prý ale odmítají politizaci akademické půdy. V České republice je 26 veřejných vysokých škol a dvě státní vysoké školy.

Společný postup dnes rektoři domlouvali po telefonu a emailu. Většina z nich totiž účast už dříve potvrdila, ve čtvrtek ale vyšlo najevo, že Zeman nepozval rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Bek si to vysvětluje tím, že prezidentovi s ohledem na předvolební kampaň neumožnil při jeho zářijové návštěvě Brna přednášet na univerzitě. Grubhoffer zase na jaře odmítl přijet na jmenování profesorů, protože mu vadilo to, že Zeman nechtěl jmenovat profesorem Martina C. Putnu.

Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl už účast na oslavě odmítl ve čtvrtek. "V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuje za velmi nešťastné," uvedl k Hamplovu kroku mluvčí UK Václav Hájek.

Podle Medka vysoké školy nechtějí nijak vstupovat do předvolebního politického boje a nelíbí se jim ani představa, že by měly nějakým způsobem bojovat s Hradem, v tomto případě se prý ale musely ohradit.

Na ceremoniál chce jít rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík. ČTK řekl, že se chce poklonit oceněným. Také rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun se oslav zúčastní. "Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," uvedl Wokoun. Rektor Bek si podle něj měl zachovat nadhled a velkorysost.

"Vzhledem k tomu, že nebyli pozváni rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity, jsem byl nucen svou účast odmítnout," uvedl ale třeba rektor Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Mašláň. "Se selektivním výběrem ze strany ať už Hradu, nebo prezidenta, osobně nesouhlasím a myslím, že bychom tento názor měli dát společně najevo," nechal se slyšet také rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Jakub Novotný.

Kvůli prezidentově postupu odmítl účast na oslavách i pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

 

Hudeček a další primátoři odmítli pozvání prezidenta na Hrad

Řada primátorů českých statutárních měst se kvůli nesouhlasu s některými kroky prezidenta Miloše Zemana nezúčastní pondělních oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Například pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) chce podpořit rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity, které prezident na Hrad nepozval. Kvůli výhradám k jednání prezidenta na Hrad nedorazí ani plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) a jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Další primátoři se omluvili z jiných důvodů, zjistila ČTK.

"Ve vyspělých zemích je samozřejmé, že rektoři patří k nejváženějším osobnostem v zemi. Chování Hradu je neúctou vůči vzdělání a vzdělanosti v této zemi," řekl ČTK Hudeček. Rektory chce podpořit nejen jako politik, ale také jako přednášející. Hudeček přednáší na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. "Za této situace se nejenom jako primátor hlavního města, ale i jako člen akademické obce nemůžu zúčastnit ceremoniálu na Pražském hradě," uvedl s tím, že postoj prezidenta považuje za neuctivý vůči rektorům i akademickým svobodám. Prezident by měl být podle Hudečka nadstranický a umět se oprostit od maličkostí.

Baxa pozvání dostal, ale od počátku byl rozhodnut do Prahy nejet. "Nemám potřebu tam naslouchat proslovům pana prezidenta," řekl ČTK. Vadí mu i výběr některých oceněných osobností, například pokud bude skutečně vyznamenán bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba. "Poslední kauza, skandální nepozvání některých rektorů, mě jen utvrdilo v tom, že to, jakým způsobem prezident Zeman přistupuje k udělování státních vyznamenání, je jako v mnoha jiných případech nedůstojné prezidentského úřadu," dodal primátor čtvrtého největšího města v zemi.

Také jihlavský primátor Vymazal letos poprvé na oslavy 28. října na Pražský hrad nepojede. "Pozvánku jsem dostal, ale mám výhrady k tomu, jak pan prezident přistupuje k projednávání některých věcí důležitých pro stát," řekl ČTK. Hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK), karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) a zlínský primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN) se oslav nezúčastní kvůli pracovní vytíženosti. Primátor Jablonce Petr Beitl (ODS) nedostal pozvánku a olomoucký primátor Martin Novotný (ODS) pravděpodobně upřednostní oslavy státního svátku v Olomouci.

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) se na Hrad chystá. I jemu by ale vadilo, kdyby dostal od prezidenta státní vyznamenání Čuba. "Pokud se potvrdí informace, že pan Čuba má dostat státní vyznamenání, tak nad tím budu hodně přemýšlet," prohlásil Nwelati. Na Hrad se chystá také kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová pozvánku na Hrad dostala, podle mluvčího Petra Knötiga se ceremoniálu zúčastní. Pozvání dostali také všichni ústavní soudci. "Záleží na jejich rozhodnutí, zda se oslavy zúčastní," uvedla mluvčí soudu Jana Pelcová. Otázku na účast předsedy Pavla Rychetského ponechala bez komentáře.

 

Sdružení vyzvalo rektory, aby se neúčastnili oslav na Hradě

Vysokoškoláci z brněnského sdružení Studentské jaro vyzvali rektory českých univerzit, aby se neúčastnili oslav 28. října na Pražském hradě. Členům sdružení podle tiskové zprávy vadí to, že prezident Miloš Zeman nepozval na Hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a hlavu Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Zeman podle vysokoškoláků porušil tradici a pojímá státnický akt jako svůj soukromý večírek. Oslav na Hradě se z vlastní vůle nezúčastní ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Sdružení Studentské jaro zaslalo rektorům otevřený dopis. Navrhuje v něm, aby svou neúčastí vyslali "jasný a silný signál, že akademická obec se nenechá prezidentem ponižovat a rozdělovat".

"Po kauze s nejmenováním profesora Putny opět pozorujeme nebezpečnou snahu prezidenta Zemana o nátlak na české univerzity a jejich samosprávu. Je povinností akademických obcí našich univerzit neklonit hlavu, abychom na to později nedoplatili," uvedl Pavel Troubil, místopředseda Akademického senátu Masarykovy univerzity.

Rektor Masarykovy univerzity Bek si postup Hradu vysvětluje tím, že v září neumožnil Zemanovi přednášet na brněnské ekonomicko-správní fakultě. Politici podle Beka na univerzitách v době volební kampaně vystupovat nemají. Grubhoffer zase v minulosti podpořil Martina Putnu, k jehož profesuře měl Zeman výhrady.

Pražský hrad důvody, proč Beka nepozval, nezveřejnil. "Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta a víc to nebudeme komentovat," uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání. Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastnili.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.3 + 27.8) *

Zpět na přehled