Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MZe zveřejní návrhy uchazečů ze zrušeného tendru na šéfa Lesů ČR

MZe zveřejní návrhy uchazečů ze zrušeného tendru na šéfa Lesů ČR

MZe zveřejní návrhy uchazečů ze zrušeného tendru na šéfa Lesů ČR

18.3.2013 17:44, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvo zemědělství dodatečně zveřejní koncepční návrhy účastníků zrušeného tendru na šéfa státního podniku Lesy ČR (LČR), budou-li souhlasit. ČTK o tom dnes informoval mluvčí MZe Jan Žáček. Na ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) se po ukončení více než čtvrt roku trvajícího výběrového řízení snesla vlna kritiky. Bendl chce nyní generálního ředitele státního podniku vybrat s pomocí personální agentury.

Bez generálního ředitele je podnik od loňského listopadu, kdy na tento post rezignoval Svatopluk Sýkora. Od prosince řídí firmu na základě ministrova pověření finanční ředitel Michal Gaube.

"Ministerstvo zemědělství požádá uchazeče, kteří se přihlásili do výběrového řízení, aby udělili souhlas se zveřejněním svých představ o koncepčním zaměření podniku," uvedl Žáček. V případě udělení souhlasu budou koncepce zveřejněny na webu ministerstva. Právě neprůhlednost výběrového řízení byla jedním z hlavních bodů kritiky vůči MZe.

Bendl zároveň nařídil svému lesnickému náměstkovi Radku Braumovi zpracování všech využitelných námětů obsažených v jednotlivých koncepcích. "Zakladatel následně uloží jejich implementaci vedení státního podniku a dozorčí radě pravidelný monitoring dosaženého pokroku v této oblasti," uvedl mluvčí.

O místo šéfa firmy, které patří polovina lesů v zemi, se ucházelo 25 lidí. Výběr byl postupně zúžen na tři kandidáty, jejich jména nebyla zveřejněna. Bendl od konce ledna postupně několikrát posunul termín vyhlášení vítěze, nakonec minulý týden výběrové řízení zrušil. Ministr zrušení tendru zdůvodnil tím, že se do něj nepřihlásil žádný kandidát, který by byl podle něj a premiéra Petra Nečase vhodný. Podle zástupců lesnického oboru však byl ve výběru dostatek odborníků a bylo mezi kým vybírat. Ve výběrové komisi prý navíc nebyli lidé schopní kandidáty odborně zhodnotit.

Protikorupční policie aktuálně vyšetřuje zakázky LČR na informační technologie, při nichž údajně vznikla škoda zhruba 350 milionů korun. Policisté případ prověřují pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zatím policie v případu nikoho neobvinila, ani nezadržela. Podle některých hlasů, například Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha, dal Bendl zrušením tendru Gaubemu možnost zametat případné stopy vedoucí k vyšetření případů.

Ministerstvo dnes uvedlo, že u připravované zakázky LČR na externí právní služby za 400 milionů na čtyři roky se dohodlo na spolupráci s protikorupční organizací Transparency International. Podnik bude nově navíc nad rámec zákona o veřejných zakázkách zveřejňovat informace o probíhajících výběrových řízeních na svém webu.

Ministerstvo se do nedávna bránilo zveřejnit složení komise, která měla kandidáta vybrat a ministrovi jej doporučit. Začátkem měsíce uvedlo, že kromě šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové vybírali nejvhodnější kandidáty pro ministra čtyři vedoucí pracovníci z MZe a šéf dozorčí rady LČR Miroslav Zámečník.

Lesy ČR se v posledních letech objevily ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby, které opakovaně upozorňují na snahy lobbystických a podnikatelských skupin ovlivňovat jeho zakázky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.6 + 36.9) *

Zpět na přehled