Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MZe seznámí vládu s tím,jak zlepšilo kontrolu Lesů ČR

MZe seznámí vládu s tím,jak zlepšilo kontrolu Lesů ČR

MZe seznámí vládu s tím,jak zlepšilo kontrolu Lesů ČR

9.4.2013 18:55, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvo zemědělství (MZe) seznámí ve středu vládu s tím, jak zlepšilo systém kontroly hospodaření ve státním podniku Lesy České republiky (LČR). Nejvyšší kontrolní úřad odhalil ve fungování firmy, které patří polovina lesů v zemi, řadu chyb včetně porušení zákona. Vláda vzala v listopadu zprávu na vědomí. MZe mělo kabinet do konce letošního března informovat o tom, co pro zlepšení systému udělalo.

NKÚ při kontrole v LČR zjistil například porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Kontrolorům se nelíbilo ani nakládání státní firmy s volnými penězi. Za nevýhodné pro stát shledali také například výměny lesních pozemků v případě Radějovské obory,

Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, přijaly ministerstvo, státní firma i její dozorčí rada několik opatření pro zlepšení kontrolního procesu přesto, že se závěry NKÚ nesouhlasí.

Mezi zlepšení má patřit projednávání všech veřejných zakázek na zasedáních dozorčí rady LČR za účasti zástupce ministerstva, zveřejňování údajů o vynakládaných prostředcích na webu firmy a na centrální adrese či spolupráce s protikorupční organizací Transparency International při zadávání tendrů. Státní lesnická firma zřídila dále specializovaný odbor bezpečnosti a kontroly zaměřený na provádění vnitřního auditu.

Podnik je od loňského listopadu bez generálního ředitele, tehdy na funkci rezignoval Svatopluk Sýkora. Od prosince řídí firmu na základě ministrova pověření finanční ředitel Michal Gaube. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) v polovině března zrušil čtvrt roku se táhnoucí výběrové řízení na nového šéfa, za což se na jeho hlavu snesla vlna kritiky. Bendl pak uvedl, že chce generálního ředitele státního podniku vybrat s pomocí personální agentury.

Od zveřejnění výsledků kontrol zveřejnila média další aféry kolem Lesů ČR. Policie vyšetřuje zakázky na informační technologie, u nichž se zabývá škodou na úrovni 350 milionů korun. Případ prověřuje pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zatím policie v případu nikoho neobvinila ani nezadržela. Vyšetřování i lednová prohlídka kanceláří se má týkat údajně předražených zakázek na informační technologie, jejichž zadání spadá do roku 2008. Zakázky za stamiliony korun získaly společnosti dynn a Time Import.

Fungování podniku léta provázejí aféry. Například výroční zpráva české kontrarozvědky za rok 2010 uvedla, že v souvislosti se sporem mezi státní firmou Lesy ČR a soukromou společností CE WOOD byla zaznamenána příprava na vytunelování státního podniku. Peníze z Lesů ČR měly být podle BIS vyvedeny do "netransparentních zahraničních společností", to se však nakonec nestalo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.8 + 42.6) *

Zpět na přehled