Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Musil asi zůstane ústavním soudcem, nově jím bude Zemánek

Musil asi zůstane ústavním soudcem, nově jím bude Zemánek

Musil asi zůstane ústavním soudcem, nově jím bude Zemánek

26.11.2013 15:03, Zdroj: ČTK

Praha - Profesor trestního práva Jan Musil pravděpodobně zůstane ústavním soudcem. Nově jím bude zřejmě profesor Jiří Zemánek, expert na evropské ústavní právo. Senátní ústavně-právní výbor dnes jejich nominace podpořil. Zemánek získal v tajné volbě hlasy všech sedmi přítomných členů výboru, Musil dostal o hlas méně. Horní komora má o jejich nominaci rozhodnout do 10. ledna.

Navržení Zemánka zdůvodnil prezident Miloš Zeman v nominačním dopise tím, že tento kandidát může Ústavní soud "obohatit rozsáhlými vědomostmi z oblasti evropského ústavního práva". Musil podle hlavy státu již dostatečně prokázal, že patří mezi právní elitu.

Musil senátorům mimo jiné řekl, že během svého působení u Ústavního soudu poznal, že "je trestní právo potřeba podřídit ústavním principům" a sledovat jistou souvztažnost mezi nimi. Uvedl také, že se jako ústavní soudce nedopustil žádných hrubých pochybení, byť by některé věci po letech přehodnotil. Dvaasedmdesátiletý soudce ke svému věku poznamenal, že výhodou jsou zkušenosti a že "za určité souhry podmínek" lze i v této životní etapě funkci soudce ještě vykonávat.

Zemánek byl mimo jiné dotazován na ústavnost školného na vysokých školách. Připustil to jako možnost, uvedl ale také, že na vysokoškolské vzdělávání je třeba hledět jako na veřejnou službu a nejít pouze bezhlavě cestou ekonomického uvažování. Dodal, že školy by mohly zavést správní poplatky vůči studentům, které by ale zároveň měly mít motivační funkci.

Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU. Věnuje se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů unie a národních států. Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončí letos 17. prosince.

Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.2 + 42.9) *

Zpět na přehled