Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 6. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MŠMT zveřejní výsledky letošních maturitních testů a přijímaček

MŠMT zveřejní výsledky letošních maturitních testů a přijímaček

MŠMT zveřejní výsledky letošních maturitních testů a přijímaček

19.5.2017 03:05, Zdroj: ČTK

Praha - Veřejnost se dnes dozví výsledky letošního jarního termínu státních maturitních testů a jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol. Na tiskové konferenci je představí ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiří Zíka. K prvnímu pokusu se letos přihlásilo 69.823 středoškoláků, což bylo zhruba o 900 méně než loni. Jednotné přijímačky se letos konaly plošně poprvé a šlo k nim 86.378 dětí.

Maturitní testy se letos psaly od 2. do 5. května, sloh z češtiny už 11. dubna. Přijímací zkoušky se konaly během dubna a dva náhradní termíny byly minulý týden.

Pro všechny maturanty byla povinná zkouška z češtiny a literatury, slohová práce se opravovala centrálně. Při volbě druhého povinného předmětu daly tři čtvrtiny maturantů přednost cizímu jazyku před matematikou, na níž každoročně ztroskotá nejvíc studentů.

Letos z matematiky maturovalo o 1,5 procenta méně středoškoláků než loni. Vybralo si ji 25,7 procenta přihlášených, před dvěma roky to bylo 30 procent. Vláda přitom letos v únoru rozhodla, že od roku 2021 bude maturita z matematiky povinná na gymnáziích a lyceích a o rok později i na většině odborných středních škol.

Loni nezvládlo matematiku asi 23 procent těch, kteří tento test psali poprvé. Jednalo se asi o 4000 lidí. Z češtiny loni propadlo 8,4 procenta maturantů, o rok dříve to bylo 6,5 procenta studentů. Z cizích jazyků dopadla loni, jako již dříve, nejhůře němčina s přibližně pětinou neúspěšných v testu. Test z angličtiny nezvládlo necelých šest procent těch, kteří ho psali.

K jednotným přijímacím zkouškám se děti mohly přihlásit na dvou školách. Z obou pokusů u zkoušek se jim pak započítával lepší výsledek. Na většině škol musel tvořit alespoň 60 procent celkového hodnocení uchazeče. Minimální hranice získaných bodů, která by byla nezbytná pro přijetí na maturitní obory, nebyla centrálně stanovena. Ministryně ale řekla, že ředitelé škol budou mít povinnost anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.0 + 37.9) *

Zpět na přehled