Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MPSV dostalo od ÚOHS pokutu 50.000 Kč za tendr k nezaměstnanosti

MPSV dostalo od ÚOHS pokutu 50.000 Kč za tendr k nezaměstnanosti

MPSV dostalo od ÚOHS pokutu 50.000 Kč za tendr k nezaměstnanosti

9.4.2010 19:32, Zdroj: ČTK

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 50.000 korun. Podle úřadu porušilo zákon při veřejné zakázce s předpokládanou hodnotou 8,4 milionu korun. V tendru ministerstvo hledalo poradenskou firmu pro lepší organizaci práce ministerstva týkající se nezaměstnanosti. Ministerstvo pokutu zaplatí, nevylučuje ale to, že se proti ní odvolá k soudu.

Zakázku ministerstvo zveřejnilo už v listopadu 2007. Pokutu za ni dostalo loni v září. Proti tehdejšímu prvostupňovému rozhodnutí antimonopolních úředníků se MPSV odvolalo k předsedovi úřadu Petru Rafajovi. Odvolání nevyhověl a pokutu nyní potvrdil. "Zákon o veřejných zakázkách byl porušen tím, že zadavatel nevyloučil ze soutěže o zakázku uchazeče KPMG Česká republika, přestože nesplňoval všechny požadavky stanovené zadávací dokumentací," uvedl Rafaj k důvodům pokuty.

Ministerstvo v zadání zakázky v obchodních podmínkách stanovilo, že nepřipouští jakékoliv omezení výše případné náhrady škody. Ve smlouvě navržené vítězným uchazečem je ale odpovědnost za způsobené škody omezena výší skutečně vyplacené ceny. "Přes zjevný nesoulad se zadávacími podmínkami nebyla chybná nabídka ze zadávacího řízení vyloučena a posléze byla vybrána jako nejvýhodnější. Tímto postupem byl podstatně ovlivněn výběr nejvhodnější nabídky," podotkl Rafaj.

MPSV v současné době podle mluvčí Štěpánky Filipové rozhodnutí předsedy ÚOHS o zamítnutí rozkladu analyzuje a nevylučuje to, že se proti němu odvolá k soudu. A to zejména proto, že veřejná zakázka je spolufinancována z fondů EU. "Pokutu však MPSV bez ohledu na případné odvolání k soudu musí uhradit - rozhodnutí je pravomocné - a proto tak také učiní," řekla ČTK Filipová.

Maximální výše pokuty byla v tomto případě 290.000 korun, pokuta 50.000 korun je tak výrazně nižší, než MPSV mohlo dostat. Při stanovení výše pokuty ale úřad podle svého předsedy zohlednil to, že podnět na přezkoumání zakázky zaslalo samo ministerstvo a že nesplnění požadavků uchazečem nebylo na první pohled zcela jednoznačné.

MPSV v minulosti dostalo od ÚOHS už několik pokut za chyby v zakázkách. V únoru Rafaj potvrdil pokutu 80.000 korun za chyby ve veřejné zakázce na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným lidem na Ostravsku a Mostecku. Za porušení zákona v obdobné zakázce loni rovněž potvrdil pokutu 800.000 korun. Loni v říjnu Rafaj potvrdil pokutu 100.000 korun, kterou úřad udělil za údajný střet zájmů jednoho z pracovníků ministerstva ve veřejné zakázce z roku 2006. Proti pokutám se MPSV odvolalo k soudu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.3 + 17.1) *

Zpět na přehled