Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MPSV chce ke konci roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání

MPSV chce ke konci roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání

MPSV chce ke konci roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání

3.9.2018 17:05, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvo práce chce ke konci letošního roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání (FDV), který vznikl kvůli čerpání evropských peněz na projekty ke zlepšení zaměstnávání. Vedení resortu své rozhodnutí zdůvodnilo malou poptávkou po činnosti fondu, jeho finanční a personální nestabilitou i odklonem od původního úkolu. ČTK to sdělila Barbara Hanousek Eckhardová z ministerstva práce. Kvůli podezření na přípravu dotačního podvodu při vzniku fondu a zneužití pravomoci stíhá policie tři bývalé vedoucí pracovníky ministerstva, mezi nimi někdejšího ministra Jaromíra Drábka.

"V současné době se připravují veškeré nezbytné kroky, které povedou ke zrušení organizace," uvedl zastupující náměstek pro zaměstnanost Jiří Vaňásek. Návrh pak dostane ke schválení vláda.

Podle tiskového oddělení ministerstva se měl fond zaměřovat na vzdělávání a zlepšování zaměstnanosti, měl řídit tok evropských peněz na programy. Činnost organizace se postupně rozšířila, takže počet externistů podle resortu "dvojnásobně převýšil stav kmenových zaměstnanců, který přesáhl 600". Fond dlouhodobě nenaplňoval "kmenovou činnost", odchýlil se od základní náplně a poptávka po jeho službách byla nízká, zdůvodnilo zrušení ministerstvo. Dodalo, že riziko je i v udržitelnosti projektů a pracovních podmínkách. Před dvěma lety si na jejich porušování stěžovali odboráři a drželi stávkovou pohotovost. Instituci kritizoval opakovaně i sněmovní sociální výbor.

Postup zrušení fondu připraví pracovní skupina. Vypořádat se musí také majetek a účetní záležitosti. Vedení resortu musí rozhodnout o tom, zda nynější projekty převede pod sebe. "Určitě nedojde k propuštění všech současných zaměstnanců bez nabídky pokračování v projektech, v rámci nichž působí a které ministerstvo bude dále podporovat," dodal Vaňásek.

Fond dalšího vzdělávání (FDV) existuje od roku 2011 jako příspěvková organizace ministerstva práce. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v červenci 2015 uvedl, že ministerstvo práce při zřizování fondu porušilo zákon. Policisté pak na ministerstvu kvůli fondu zasahovali v prosinci 2016. Tehdy přišli pro dokumenty a další materiály. Letos v květnu policejní centrála proti organizovanému zločinu oznámila, že stíhá tři bývalé pracovníky ministerstva kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci fondu.

Exministr Drábek, který vedl resort od července 2010 do října 2012, pak na webu informace o svém stíhání potvrdil. Uvedl, že v letech 2011 až 2012 opakovaně podepsal změnu zakládací listiny fondu. Obvinění označil za vykonstruovaná.

Resortu se podařilo ukotvit fond do legislativy dodatečně, dostal se pak do novely o zaměstnanosti. Podle dřívějších informací tak Evropská komise mohla fond vyhodnotit jako neoprávněného příjemce evropských peněz a hrozilo vracení dotací do Bruselu. Fond vedl například od roku 2012 kritizovaný projekt Stáže ve firmách za plánovanou částku 800 milionů - 680 milionů z fondů EU a 120 od státu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.3 + 45.9) *

Zpět na přehled