Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Možné dvojvládí u policie může vyřešit jen dohoda, míní odbory

Možné dvojvládí u policie může vyřešit jen dohoda, míní odbory

Možné dvojvládí u policie může vyřešit jen dohoda, míní odbory

15.10.2013 19:14, Zdroj: ČTK

Praha - V případě, že Městský soud v Praze zbavil obvinění bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho a ten se vrátí do čela sboru, je jedinou možností, jak se vyhnout dvojvládí policejních prezidentů, dohoda se současným šéfem sboru Martinem Červíčkem. Jiná varianta řešení podle služebního zákona není možná. Myslí si to šéf Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) Milan Štěpánek.

Podle některých médií odvolací městský soud minulý týden zastavil v neveřejném zasedání Lessyho stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci pouze potvrdila, že soud rozhodl, verdikt však komentovat odmítla s tím, že ještě nebyl doručen stranám řízení. Přesný obsah rozhodnutí zatím nezná ani Lessy, ani jeho advokát. Obvodní soud Lessyho v květnu nepravomocně osvobodil, žalobce se proti tomu odvolal.

Státní zástupce bývalého policejního prezidenta vinil z pomluvy a zneužití pravomoci, údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu od počátku odmítá. Bývalý ministr vnitra Jan Kubice Lessyho po obvinění inspekcí loni v srpnu z funkce odvolal.

Jako jedno z řešení situace, která by mohla nastat, se podle Štěpánka nabízí například to, že by Lessy nebo Červíček požádali o převedení na jiné místo ve stejné tarifní třídě. "Ale to jsou pouze místa ředitelů bezpečnostních sborů, a ta jsou všechna obsazená," uvedl šéf odborů. Případně by také mohl jeden z nich požádat o převedení do nižší tarifní třídy.

V úvahu prý přichází i vyslání jednoho na studijní pobyt, to by ale podle Štěpánka bylo spíše obcházení služebního zákona, protože formálně by stále byli v čele policie dva lidé. "Varianta zálohy není možná, protože ta by šla jedině v případě, že je to služební místo zrušeno, což u postu prezidenta nejde. Nebo pokud by byl odvolán ze služebního místa, ale pro to nejsou zákonné důvody," dodal Štěpánek.

Lessy se v České televizi vyjádřil tak, že pokud mu odvolací instance dá za pravdu, že jeho stíhání bylo od začátku nezákonné, hodlá se do funkce vrátit. Předesílat svůj další postup, tedy zda by po návratu do funkce například rezignoval, a přenechal tak místo Červíčkovi, považuje prý nyní za předčasné.

Situaci, která by mohla nastat, nemůže bez součinnosti obou mužů vyřešit ani ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Možnosti pro odvolání šéfa policie jsou totiž velmi omezené a bez závažného důvodu to prakticky možné není. "Vzhledem k tomu, že nikdo nezná odůvodnění rozsudku, od kterého se bude odvíjet další postup, tak ministr nemůže říct, co teď udělá," řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Pokud se spekulace potvrdí, počítá Pecina podle mluvčího s tím, že se s muži dohodne tak, aby byla zachována stabilita policie. V televizi pak ministr doplnil, že úřad bude muset zřejmě Lessymu uhradit roční plat. Chce prý také zjistit, zda Generální inspekce bezpečnostních sborů při vyšetřování Lessyho nepochybila.

Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy uvádí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor mu prý s dotazem na Vaňka sám volal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.6 + 33.6) *

Zpět na přehled