Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Most bude hospodařit se schodkem, investice jsou přes 300 milionů

Most bude hospodařit se schodkem, investice jsou přes 300 milionů

Most bude hospodařit se schodkem, investice jsou přes 300 milionů

7.12.2018 12:34, Zdroj: ČTK

Most - Mostecká radnice plánuje v příštím roce hospodařit se schodkem skoro 115 milionů korun. Za schodkem jsou kapitálové investice za 317 milionů korun. Největší z nich je oprava mostu k nemocnici, rekonstrukce by mohla začít v polovině příštího roku. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Marek Hrvol (ProMOST). Rozpočet budou za dva týdny schvalovat zastupitelé.

Celkové příjmy rozpočtu magistrát vyčíslil na 1,355 miliardy korun. Schodek pokryje město z úspor a z přijatého úvěru. "Rozpočet je nastaven konzervativně. Schodek je způsoben masivními investicemi. Běžný provozní rozpočet je plánován jako přebytkový," uvedl Hrvol.

Do provozního rozpočtu výrazně podle Hrvola zasáhlo zvýšení mezd. "Od ledna se zvyšují mzdy zaměstnanců magistrátu, růst platů požadovaly také všechny městské organizace, souhrnem tvoří navýšení zhruba 30 milionů korun na výdajích," uvedl Hrvol.

Z investic je největší rekonstrukce mostu, který vede k nemocnici. Náklady se odhadují na 63 milionů korun. Město by chtělo na začátku příštího roku vyhlásit veřejnou zakázku a s rekonstrukcí začít, jakmile to dovolí klimatické podmínky. Oprava bude znamenat významný zásah do dopravní situace ve městě. "Objízdné trasy či změny zastávek se nyní připravují," řekl primátor Jan Paparega (ProMOST).

Stejná částka jako v rozpočtu na letošní rok je na rok 2019 na opravy silnic a chodníků, a to 50 milionů korun. Na rekonstrukci ledové plochy úřad vyčlenil 30 milionů korun, stejná částka je v rozpočtu na nástavbu odborných učeben na jedné z místních základních škol.

Investovat chce nadále město také do průmyslové zóny Joseph u Havraně, kde připravuje pro zájemce další plochy pro stavby hal. Náklady se odhadují na 12 milionů korun, dalších několik milionů korun bude stát plánovaná retenční nádrž. "Konečně bychom tím měli vyřešit problém zápachu v Havrani," poznamenal Hrvol.

V rozpočtu na příští rok je také 15 milionů korun na vyřešení bydlení ve vyloučené lokalitě v Chanově, pět milionů korun na zvýšení bezpečnosti chodců na přechodech a stejná částka na dofinancování 3D bludiště v lesoparku.

Město nadále nepočítá s vybíráním poplatku za svoz odpadu a naopak nadále bude poskytovat slevy na MHD pro vybrané skupiny obyvatel.

Pro letošní rok město schválilo schodek 72 milionů korun. "Zatím to vypadá, že skončíme v přebytku 150 milionů korun," uvedl Hrvol. Rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 1,283 miliardy korun. V čele mosteckého magistrátu zůstalo po letošních volbách stejné vedení jako v uplynulých čtyřech letech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.8 + 12.8) *

Zpět na přehled