Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Moravskoslezští maturanti byli loni při zkouškách úspěšnější

Moravskoslezští maturanti byli loni při zkouškách úspěšnější

Moravskoslezští maturanti byli loni při zkouškách úspěšnější

31.1.2019 10:59, Zdroj: ČTK

Ostrava - Moravskoslezští maturanti byli loni při zkouškách úspěšnější než v roce 2017. Maturitu, k níž se dostavilo přes 7500 žáků, složilo 88,4 procenta, což je meziroční nárůst o 1,3 procentního bodu. Výsledky jsou tak v kraji mírně nad republikovým průměrem, který je 88 procent. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Stanislav Folwarczny (ODS).

"Máme radost, protože výsledky jsou lepší, výsledky z matematiky i češtiny jsou lepší, dostali jsme se nad průměr České republiky ve srovnání s ostatními kraji. V jazyce anglickém jsme si trošku pohoršili, ale pořád jsme lehce nadprůměrní," uvedl Folwarczny.

V didaktickém testu z českého jazyka se studenti loni posunuli na osmé místo z předloňského třináctého, v matematice z osmého místa na šesté, v anglickém jazyce klesli ze čtvrtého místa na páté.

V regionu se 80 procent žáků vzdělává v krajských středních školách, zbývajících 20 procent na soukromých a církevních. Studenti krajských škol jsou při testech úspěšnější. Zkoušky složí téměř 90 procent maturantů, kteří k nim přijdou, zatímco u soukromých škol 85,6 procenta.

"U státních maturit byli nejúspěšnější žáci gymnázií a lyceí, nejméně se dařilo žákům nástavbových oborů. Oproti gymnazistům měli horší výsledky také žáci středních odborných učilišť, například v oborech Gastronomie, Kosmetické služby nebo Masér sportovní a rekondiční," uvedl Folwarczny.

Podle něj se kraj na výsledky škol zaměřuje a jsou jedním z kritérií, podle nichž hodnotí fungování školy. Pokud jsou výsledky špatné, dohodne se se školou například na tom, že obor už nebude nabízet.

"Dlouhodobě to sledujeme a vyhodnocujeme a výsledky maturitních zkoušek jsou součástí širokého hodnocení škol a také jejich ředitelů. Pokud výsledky jsou velmi špatné, může to být jeden z důvodů, proč se rozhodneme vyhlásit konkurz na místo ředitele dané školy," řekl náměstek.

V současné době mají středoškoláci povinnou maturitu z českého jazyka a povinnou maturitu buď z matematiky, nebo cizího jazyka. Aktuálně si žáci ze 77 procent vybírají cizí jazyk, matematiku volí jen 23 procent. Středoškoláci z gymnázií a lyceí budou povinně maturovat z matematiky od roku 2020/2021. Žáci ostatních maturitních oborů čeká povinná maturitní zkouška z matematiky o rok později. Výjimkou jsou žáci oborů Zdravotnictví, oboru Sociální činnost a některých uměleckých oborů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.4 + 28.8) *

Zpět na přehled