Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Moravskoslezský kraj obhájil ratingové hodnocení

Moravskoslezský kraj obhájil ratingové hodnocení

Moravskoslezský kraj obhájil ratingové hodnocení

13.6.2019 14:37, Zdroj: ČTK

Ostrava - Ratingová agentura Moody‘s Investors Service udělila Moravskoslezskému kraji ratingové hodnocení A2 s pozitivním výhledem. Kraj tak obhájil své předchozí ratingové hodnocení, které ukazuje, že má nízkou zadluženost a zároveň dostačující finanční rezervy, řekl dnes novinářům hejtman Ivo Vondrák (ANO.

"Renomovaná nezávislá agentura tímto ratingem světu říká, že Moravskoslezský kraj je velmi solidní, důvěryhodný partner, který plní svoje závazky, a kterému je možné bez obav poskytnout finanční dotace a úvěry," uvedl Vondrák.

Moravskoslezský kraj v loňském roce hospodařil s více než 24 miliardami korun. Jeho hospodaření skončilo se schodkem 62 milionů korun, který představuje zhruba 0,26 procenta celkových výdajů. Závěrečný účet a účetní uzávěrku za loňský rok dnes schválili krajští zastupitelé.

"Upravený rozpočet počítal se schodkem mnohonásobně vyšším, a to až 2,4 miliardy. České ekonomice se daří a kraj inkasoval více peněz na daních. Také jsme měli oproti plánovanému rozpočtu nižší výdaje u projektů financovaných z evropských peněz. Kvůli zdlouhavým schvalovacím procesům řídících orgánů a veřejných zakázek musí (kraj) odložit jejich realizaci," uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO).

Na účtech kraje bylo ke konci loňského roku 3,7 miliardy korun. "Většinu těchto prostředků určených na konkrétní projekty jsme automaticky zařadili do rozpočtu na rok 2019. Necelých 600 milionů jsme mohli použít k financování rozvojových projektů, ke stabilizaci hospodaření nemocnic a na opravy a rekonstrukce škol a školských zařízení," uvedl Kania.

Moravskoslezský kraj vloni splatil úvěr od Evropské investiční banky z roku 2005. Dluh Moravskoslezského kraje dosáhl ke konci loňského roku částky 2,116 miliardy korun, což je o 91 milionů korun více než v roce 2017. Kraj totiž potřeboval peníze na předfinancování projektů spolufinancovaných z evropských fondů a čerpal tak úvěr od ČSOB.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.8 + 23.1) *

Zpět na přehled