Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Moravskoslezský kraj chystá soutěž na letecké spojení do Evropy

Moravskoslezský kraj chystá soutěž na letecké spojení do Evropy

Moravskoslezský kraj chystá soutěž na letecké spojení do Evropy

13.3.2019 12:14, Zdroj: ČTK

Ostrava - Moravskoslezský kraj připravuje vyhlášení veřejné soutěže na pravidelné a vícenásobné denní letecké spojení do dvou klíčových leteckých uzlů v západní Evropě. Řekl to dnes hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS). Podle generálního ředitele Letiště Ostrava Jaromíra Radkovského je už letiště velmi blízko zahájení pravidelného leteckého spojení na další důležité letiště.

"Finalizujeme smlouvu s přepravcem, který s jedním přestupem spojí Ostravu a Moravskoslezský kraj s celou Evropou a destinacemi v severní Americe a Asii. V současnosti se pracuje na detailech smlouvy a letového řádu. Nové spojení oznámí přepravce v květnu, počítáme s tím, že létat začne letos v září," uvedl dnes v tiskové zprávě Radkovský.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku loni odbavilo rekordní počet cestujících. Bylo jich 377.936, tedy o 53.820 lidí (16,6 procenta) více než v roce 2017. Letos však České aerolinie po 83 letech zrušily pravidelnou linku do Prahy a na jaře skončí také linka do italského Bergama. Mošnovskému letišti tak aktuálně zbývá jen pravidelná linka do Londýna.

Unucka řekl, že dvě linky, na něž kraj chystá soutěž, umožní obchodní klientele jednoduché a komfortní spojení s klíčovými trhy v Německu, Francii a Nizozemsku a cestujícím z regionu nabídnou spojení s leteckou aliancí Star Alliance téměř po celém světě. "Ve spolupráci s letištěm Ostrava se momentálně v rámci předběžného průzkumu trhu setkáváme s potenciálními přepravci. Právníci připravují celý složitý proces veřejné zakázky pro Evropskou komisi. Předpokládáme, že tendr vyhlásíme letos v červnu tak, aby první lety mohly být spuštěny nejpozději v listopadu 2019," uvedl Unucka.

Díky zkušenostem z minulosti a konzultacím s reálným světem leteckých dopravců podle něj vývoj jednání nasvědčuje tomu, že kraj i letiště budou tentokrát úspěšnější než před dvěma lety. Tehdy kraj hledal provozovatele linek do Amsterdamu a Helsinek, a přestože nabízel kompenzaci ztrát z provozu, do tendru se nikdo nepřihlásil.

Z Mošnova jinak létají hlavně sezonní charterové lety do turistických oblastí, především do Řecka, Bulharska a Egypta. Radkovský uvedl, že letošní letní sezonu zahájilo letiště o dva měsíce dříve než loni. "Od začátku února létá z mošnovského letiště letecká společnost SmartWings do Egypta - jednou týdně přepraví cestující do turistických destinací Marsa Alam a Hurghady," uvedl Radkovský.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.1 + 18.0) *

Zpět na přehled