Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Mluvčí NS: Verdikt nelze vykládat jako potvrzení poslanecké beztrestnosti

Mluvčí NS: Verdikt nelze vykládat jako potvrzení poslanecké beztrestnosti

Mluvčí NS: Verdikt nelze vykládat jako potvrzení poslanecké beztrestnosti

17.7.2013 15:17, Zdroj: ČTK

Brno - Rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze exposlanců ODS nelze vykládat tak, že zákonodárci jsou beztrestní, ať už na půdě Poslanecké sněmovny provedou cokoliv. Imunita chrání pouze jednání, které je součástí výkonu mandátu poslance, nikoliv třeba násilí či jiné trestné činy. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Petr Knötig v návaznosti na některé interpretace úterního rozhodnutí, po kterém se dostali z vazby na svobodu Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

"Je třeba striktně odmítnout názory v některých médiích či názory některých osob, že údajně Nejvyšší soud posvětil beztrestnost jednání poslanců spočívající například v krádežích, vydírání, násilném jednání a podobných trestných činech, pokud k nim dojde v prostorách Poslanecké sněmovny," uvedl Knötig.

Soud se podle mluvčího zabýval pouze stíháním konkrétních osob - tří exposlanců ODS, a to pouze v období, kdy ještě byli členy Poslanecké sněmovny. Při tom dospěl k závěru, že součástí výkonu mandátu poslance, který chrání imunita, jsou také různé politické dohody, kompromisy a politická rozhodnutí.

Nejvyšší soud zatím nezveřejnil odůvodnění svého rozhodnutí. Dosud nebylo v plném znění doručeno účastníkům řízení, uvedl Knötig. Tluchoř, Fuksa a Šnajdr se dostali na svobodu z vazby na základě výroku, tedy kusé informace, že Nejvyšší soud vyhověl návrhům na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana může i přesto stíhání pokračovat.

Tři exposlanci čelí obvinění z korupce. Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany loni vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státních firem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.1 + 26.6) *

Zpět na přehled