Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministryně Válková řídí českou justici teprve rok

Ministryně Válková řídí českou justici teprve rok

Ministryně Válková řídí českou justici teprve rok

9.2.2015 13:09, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (64; za ANO):

 

Datum a místo narození: 7. ledna 1951, Chlumec nad Cidlinou

Vzdělání: vystudovala Právnickou fakultu UK; profesorský titul získala na univerzitě v Trnavě

Současná funkce: ministryně spravedlnosti (od 29. ledna 2014), poslankyně (od 26. října 2013; jako nestraník kandidovala za ANO)

Kariéra: po skončení studií až do konce 80. let pracovala ve Výzkumném ústavu kriminologickém a Ústavu státu a práva ČSAV; na jaře 1990 založila skupinu pro přípravu reformy trestního zákonodárství; počátkem 90. let absolvovala studijně-výzkumný pobyt na Institutu Maxe Plancka v německém Freiburgu, posléze začala vyučovat na Filozofické a Právnické fakultě UK; v roce 1993 založila a dalších 18 let vedla českou pobočku německého nakladatelství právnické a ekonomické literatury C. H. Beck; v roce 1999 byla jmenována vedoucí katedry trestního práva na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni (do roku 2011); v říjnu 2013 byla zvolena poslankyní; od loňského ledna je ministryní spravedlnosti.

Členství a funkce v politických stranách: před rokem 1989 byla v KSČ; na počátku 90. let se angažovala v Občanském fóru; od poloviny letošního ledna je členkou hnutí ANO

Rodina: vdaná, jejím manželem je spisovatel Václav Budinský; má dospělého syna

Ostatní:

- Jako právnička a vysokoškolská pedagožka se specializovala na trestní právo a kriminologii. Podílela se mimo jiné na vypracování zákona, který posílil práva obětí trestných činů.

- Patřila ke kritikům poměrů na plzeňské právnické fakultě, kterou někteří studenti absolvovali za podezřelých okolností. Kvůli svému kritickému vystupování byla v roce 2009 na přechodnou dobu odvolána z funkce vedoucí katedry trestního práva. V roce 2011 ze školy odešla.

- Kontroverzi vzbudil loni v březnu výrok ministryně Válkové pro server Echo24, že za protektorátu se Čechům "zas tolik nedělo". Ministryně se za svá "zřejmě nešikovná" slova omluvila s tím, že měla na mysli to, že Čechy a Morava na rozdíl od jiných zemí nebyly válečným územím.

- Resort spravedlnosti pod vedením Válkové předložil například návrh na rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob, dále novelu, která umožňuje rozsáhlejší odčerpávání majetku trestně stíhaným lidem, či návrh, který má přispět k ochraně majetku nezadluženého manžela před exekucí.

- Část právníků kritizovala ministerstvo spravedlnosti za způsob přípravy novely občanského zákoníku, který je účinný teprve od loňského ledna. Od žalobců bylo ministerstvo spravedlnosti kritizováno za návrh zákona o státním zastupitelství, který by mohl omezit nezávislost žalobců.

- Ministryně vyměnila tři ze čtyř členů nejužšího vedení resortu. Nejprve po vzájemných sporech odešla náměstkyně pro legislativu Hana Marvanová, kterou Válková původně označovala za svou velkou oporu. Krátce poté odvolala náměstka pro vězeňství Pavla Šterna, jenž si na ni předtím stěžoval kvůli údajnému zasahování do tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Do třetice odvolala ekonomického náměstka Pavla Kasíka.

- Loni v dubnu odvolala šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. Svůj krok Válková zdůvodnila údajnými problémy v hospodaření i ztrátou důvěry v to, že by Dohnal dokázal vězeňství reformovat. Dohnal považuje své sesazení za nezákonné.

- V médiích se již delší dobu spekuluje o odvolání Válkové z funkce. Za spory s podřízenými a negativní publicitu ji loni v létě kritizoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš ale záměr odvolat ministryni později popřel, ačkoliv připustil, že "je akademička a odbornice, a není úplná manažerka". Minulý týden se Válkové zastal prezident Miloš Zeman, jenž ji označil za profesionálku, která "se snaží poctivě řešit nakupené problémy v české justici".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.6 + 8.1) *

Zpět na přehled