Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministři obrany ČR a Švédska jednali v hotelu o dalším pronájmu gripenů

Ministři obrany ČR a Švédska jednali v hotelu o dalším pronájmu gripenů

Ministři obrany ČR a Švédska jednali v hotelu o dalším pronájmu gripenů

22.9.2012 09:10, Zdroj: ČTK

Praha/Ostrava - Ministři obrany České republiky a Švédska jednali o pokračování pronájmu stíhaček Gripen ve výzbroji české armády. Ministr Alexandr Vondra zasedl k rozhovorům se švédskou ministryní Karin Enströmovou dnes večer v jednom z ostravských hotelů. Česko má 14 švédských nadzvukových stíhaček pronajato do roku 2014, poté současný kontrakt vyprší. Podle premiéra Petra Nečase bude Česko jednat o prodloužení pronájmu se Švédy do konce listopadu. Ke stejnému datu kabinet připraví podklady pro případné vypsání nového výběrového řízení na zajištění ochrany vzdušného prostoru.

Politici těsně po skončení jednání žádné podrobnosti z více než hodinové schůzky nesdělili. Podle informací ČTK mělo být setkání pouze oficiálním startem nového kola vyjednávání o případném prodloužení pronájmu gripenů.

Enströmová do Česka přiletěla dnes, v Ostravě se chce v sobotu zúčastnit slavnostního zahájení Dnů NATO. Vondra plánuje výsledek jednání oficiálně oznámit ve stejný den dopoledne. Tiskovou konferenci svolal do centrály Dnů NATO na letišti v Mošnově. Na přehlídce techniky Severoatlantické aliance se představí i gripeny. Fandům letecké techniky předvedou tankování za letu. Podle informací ČTK opustí Enströmová ČR po zahájení přehlídky.

Jednání Vondry s Enströmovou je první oficiální schůzkou obou ministrů od začátku roku, kdy obrana doporučila vládě jednat se Švédskem o prodloužení pronájmu nadzvukových stíhaček.

Podle některých armádních špiček je reálná i varianta, že Česko vypíše nové výběrové řízení, při kterém by mohla vyhrát i jiná letadla, než jsou švédské gripeny. Někdejší náměstek ministra obrany Jiří Šedivý nedávno ČTK řekl, že na trhu se stíhacími letadly je v současnosti přetlak, neboť se některé státy vlivem ekonomické recese zbavují přebytečných strojů.

Šedivý nicméně upozornil, že zavedení nových stíhaček do vojenského letectva by s sebou neslo určité počáteční náklady. Obrana proto v případě nového výběrového řízení prosazuje dlouhodobé řešení ochrany vzdušného prostoru.

Vláda v únoru rozhodla, že se před vypsáním otevřeného tendru ještě pokusí vyjednat se švédskou stranou pokračování pronájmu na několik dalších let do doby, než se zlepší ekonomická situace a bude možné otázku stíhacího letectva definitivně vyřešit. Ministr obrany Vondra dříve uvedl, že ČR není v situaci, kdy by neměla na výběr. Podle Nečase není Švédsko v situaci, kdy může tlačit na českou vládu.

Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.9 + 25.8) *

Zpět na přehled