Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Žák zahajuje kontrolu hospodaření Českých drah

Ministr Žák zahajuje kontrolu hospodaření Českých drah

Ministr Žák zahajuje kontrolu hospodaření Českých drah

17.7.2013 17:58, Zdroj: ČTK

Praha - Avizovaná kontrola hospodaření Českých drah začíná. Nový ministr dopravy Zdeněk Žák se chce v nejbližší době sejít s nově jmenovaným řídicím výborem ČD, ve kterém vláda na jeho návrh obměnila čtyři členy, a připravit detailní kontrolu státního dopravce. Ministr to řekl ČTK. Řídicí výbor je nejvyšším řídícím orgánem společnosti, který rozhoduje o složení dozorčí rady a jejím prostřednictvím i o osobě generálního ředitele drah.

"Tyto kroky mají jediný cíl, a to je mít jistotu, co se v té firmě děje," uvedl Žák. Změna složení řídicího výboru podle něj nemá primární cíl vyvíjet tlak na šéfa drah Petra Žaludu a nejde ani o přípravu pro jeho odvolání. Setrvání Žaludy je podle šéfa resortu podmíněno uspokojivými výsledky, pokud je ukáže kontrola hospodaření ve státní firmě.

Z řídicího výboru byli k 16. červenci odvoláni náměstci ministra dopravy Miloslav Hala a Jiří Žák. Ti zatím podle ministra Žáka náměstky zůstanou a jejich setrvání bude tak jako u zbytku vedení ministerstva záviset na výsledcích. Za ministerstvo financí řídicí výbor opustil Miloslav Müller a za resort obrany bývalý náměstek Michael Hrbata.

Místo nich v novém složení bude ředitel kabinetu ministra dopravy Zbyněk Šolc, který k dnešnímu dni nahradil Filipa Bendu, a ředitel odboru infrastruktury Josef Kubovský. Za ministerstvo financí to bude Veronika Kramaříková a Richard Vítek za resort obrany.

Obměna části složení sedmičlenného řídicího výboru byla podle Žáka nutná i kvůli tomu, že někteří její členové už nejsou zaměstnanci ministerstev, za které byli do řídícího výboru jmenováni, nebo jsou na odchodu. To je případ bývalého náměstka Hrbaty, který resort dopravy opustil v dubnu, a Miloslava Müllera, který má dlouhodobě podanou rezignaci.

Podobná výměna patrně čeká i Správu železniční dopravní cesty, která spravuje železniční síť. Do její správní rady by chtěl Žák nominovat větší počet odborníků na železniční dopravu a doplnit místa chybějících radních.

Hospodařením Českých drah se Žák zabýval už v roce 2009, kdy se jako náměstek ministra dopravy neúspěšně pokusil odvolat současného šéfa Českých drah Žaludu, kvůli čemuž se dostal do sporů s tehdejším ministrem dopravy Petrem Bendlem. Na post náměstka poté rezignoval.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.6 + 29.7) *

Zpět na přehled