Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Vondra chce změnit zákon nakládání s majetkem státu

Ministr Vondra chce změnit zákon nakládání s majetkem státu

Ministr Vondra chce změnit zákon nakládání s majetkem státu

11.2.2011 16:21, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) chce se Svazem měst a obcí ČR a dalšími subjekty spolupracovat na novele zákona o nakládání s majetkem státu tak, aby armáda mohla prodávat nepotřebný majetek rychleji. Systém prodeje by se zároveň měl zjednodušit. Města současný systém často kritizují, jelikož převod majetku do jejich vlastnictví trvá dlouho a zákony převod některých historických budov neumožňují, přestože o ně nemá ministerstvo zájem. Novela zákona by měla být připravena do jednoho roku. 
   

Předseda Komory statuárních měst a kladenský primátor Dan Jiránek (ODS) dnes na tiskové konferenci uvedl příklad Brna, které má od roku 2005 zájem koupit pozemky za 112 milionů korun. "Od roku 2008 nabídka leží na stole ministerstva financí a dodnes nebyla vyřešena," uvedl Jiránek. Města podle Jiránka rovněž nemohou vstupovat do veřejných dražeb o armádní majetek, jelikož hrozí, že by je přeplatili spekulanti. "Pak na tom nevydělá ani ministerstvo ani města," dodal. 
    

Vondra novinářům řekl, že obrana nyní disponuje majetkem v pořizovací ceně okolo 190 miliard korun, který je ovšem přibližně z 60 procent odepsán. "To ovšem neznamená, že je to cena, kterou ministerstvo může získat," uvedl Vondra. Urychlení procesu zbavování se majetku by podle Vondry ministerstvu pomohlo dohnat ztráty způsobené zkrácením rozpočtu, který bude v následujících dvou letech o 20 procent nižší. Zároveň se ale podle něj musí zlepšit a vyvážit akviziční systém. Návrh novely, na němž bude spolupracovat i ministerstvo financí, by měl být podle Jiránka připraven do jednoho roku. 
   

Ministerstvo obrany chce letos mimo jiné prodat celkem 36 podzvukových bitevníků L-159 ALCA, přes tisícovku nepotřebných armádních bytů a další movitý i nemovitý majetek. Výnosy z prodeje se odhadují na 2,2 miliardy korun. Armáda bude letos hospodařit s rozpočtem zhruba 49 miliard korun, což je asi o pět miliard méně, než loni. Stejnou částku by podle výhledu měla obrana dostávat i v letech 2012 a 2013. Zástupci ministerstva obrany i armády navzdory tomu tvrdí, že na základní vojenské úkoly budou peníze stačit, i když je rozpočet "na hraně".
 

Jiná média

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.7 + 38.3) *

Zpět na přehled