Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr školství v uplynulém roce hlavně připravoval změny

Ministr školství v uplynulém roce hlavně připravoval změny

Ministr školství v uplynulém roce hlavně připravoval změny

27.12.2018 09:10, Zdroj: ČTK

Praha - Ve školství se v uplynulém roce neuskutečnily velké změny, některé se ale začaly připravovat nebo se o nich začalo mluvit. Ministr školství Robert Plaga (ANO) otevřel debatu o možných změnách ve státních maturitách, lepší podpoře začínajících učitelů či větším zapojení odborníků ve výuce. Jeho úřad zmírnil takzvanou pamlskovou vyhlášku, představil návrh změn ve školní inkluzi a možné úpravy v konkurzech na ředitele škol. Vyjednal růst platů učitelů od ledna příštího roku a odložil reformu financování škol o rok. V prosinci Plaga završil první rok v čele resortu.

Kvůli chybám v letošních přijímacích i maturitních testech Plaga na jaře odvolal z funkce ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiřího Zíku, kterého nahradila Michaela Kleňhová. Už tehdy Plaga uvedl, že by byl pro omezení maturit jen na didaktické testy. V současnosti se píšou také slohy a dělají se ústní zkoušky. Na podzim ministr zahájil o možných změnách debatu s odbornou veřejností. Návrh by chtěl mít hotov v dubnu.

Od září platí některé úpravy v organizaci státních maturit. Zvýšil se například počet odborníků, kteří posuzují vhodnost a správnost testů. V říjnu se přidala takzvaná technická novela maturit, která od jara mimo jiné o deset minut prodlouží čas pro psaní didaktického testu z češtiny a stanoví nová pravidla zkoušek pro handicapované maturanty.

Mateřské školy musí od letošního září garantovat místo všem dětem starším tří let, které bydlí v jejich spádové oblasti. Tato povinnost vyplývá z normy, kterou prosadila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Plaga naopak podpořil zrušení povinnosti školek přijímat od roku 2020 i dvouleté děti.

Od září začala ve školách platit mírnější forma takzvané pamlskové vyhlášky, která loni v lednu zakázala prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Stále není možné ve školách prodávat slazené či energetické nápoje či vysloveně nezdravé potraviny, děti si ale mohou koupit třeba rohlík se šunkou nebo ochucený tvaroh. Plaga uvedl, že jde o návrat k normálnosti, protože původní vyhláška byla příliš represivní.

Ministerstvo připravilo také změny v zákonu o pedagogických pracovnících, podle kterých by na práci začínajících učitelů měl dohlížet zkušenější kolega. Do některých oblastí školství by se pak mohli snadněji zapojit odborníci z praxe, kteří nemají pedagogickou kvalifikaci. Návrh prošel připomínkovým řízením, ale Plaga s ním není zcela spokojen. Zatím se proto dopracovává.

Rozporuplné reakce vyvolal návrh novely vyhlášky o společném vzdělávání dětí ve školách, která by mohla platit od 1. března. Podle řady neziskových organizací i některých ministerstev jsou změny v rozporu s mezinárodními závazky ČR. Problematické je podle nich zejména opětovné odstranění možnosti vzdělávat žáky s postižením jen ve školách, které jsou speciálně zřízeny pro děti s určitým druhem handicapu. Asociace speciálních pedagogů naopak považuje změny za prospěšné.

Platy učitelů se letos nezvýšily navzdory tomu, že Sněmovna loni v prosinci doporučila vládě zajistit jejich růst od září. Průměrný plat pedagoga na druhém stupni základní školy činil v první půlce letošního roku podle ministerstva práce a sociálních věcí 34.437 korun. S navýšením se počítá od ledna. Tarify se mají zvednout učitelům o deset procent a nepedagogům ve školství o šest procent. Na odměny a příplatky půjde u učitelů pět procent navíc a u nepedagogů čtyři procenta.

K posílení pozice a odbornosti ředitelů by měla přispět předložená novela vyhlášky o konkurzech na ředitele, podle které by mimo jiné měl být výběr ředitele v konkurzu pro zřizovatele závazný, ne doporučující jako dosud. Zástupci měst a obcí, které jsou nejčastěji zřizovateli škol, se k těmto změnám staví odmítavě. Zatím není jasné, od kdy by vyhláška mohla platit.

Ministerstvo letos vypracovalo také řadu prováděcích vyhlášek k reformě financování regionálních škol, kterou ale zákonodárci se souhlasem Plagy odložili o rok, tedy na leden 2020.

Asociace krajů ČR začala na podzim prosazovat zavedení takzvaného cut-off score, tedy minimální hranice bodů k přijetí ke studiu. Sociální demokraté pak navrhli zavedení školních obědů zdarma, které chce prosadit i premiér Andrej Babiš (ANO). Plaga ani s jednou z těchto věcí nesouhlasí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.9 + 25.5) *

Zpět na přehled