Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Pavel Dobeš tvrdí, že mu nesedí čísla v rozpočtu na dopravní stavby

Ministr Pavel Dobeš tvrdí, že mu nesedí čísla v rozpočtu na dopravní stavby

Ministr Pavel Dobeš tvrdí, že mu nesedí čísla v rozpočtu na dopravní stavby

3.10.2011 15:25, Zdroj: vz24.cz


Ministr dopravy Pavel Dobeš prohlásil, že peníze v rozpočtu na dopravní stavby nevychází o stovky milionů. Na první pohled například nesedí částky z prodeje dálničních známek. V rozpočtu je zapsaný výnos stejný jako v letošním roce, ačkoli se budou zdražovat. Podle Dobeše v rozpočtu být nemohou, protože je vláda ještě neschválila. Napsal to server iHNed.cz.
 
Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury nedávno vláda schválila, některé položky v něm jsou však notně sporné, je tedy pravděpodobné, že se jistá čísla budou ještě měnit. Křiklavě nesedí například zisky z prodeje dálničních známek. HN získaly dokumenty, podle kterých se na příští rok počítá s příjmy z jejich prodeje ve výši 2,9 miliardy korun, stejně jako letos. Jenže dálniční známky se budou zdražovat, jak nedávno přiznal sám ministr, například pro osobní automobily z 1 200 korun na 1 500 korun ročně, zvýšit by se tudíž měly i příjmy. „Očekáváme zvýšení výnosu o 700 milionů, tedy z 2,9 miliardy na 3,6 miliardy,“ souhlasí s tím Tomáš Čoček, jenž řídí dopravní fond.
 
Ministerstvo financí, které rozpočet připravovalo, se od všeho distancuje s tím, že jde o problém rezortu dopravy. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob prohlásil, že když se rozpočet připravoval, ministerstvo financí o Dobešově plánu známky zdražit nevědělo. Navíc vládě rozpočet předložil ministr dopravy. „Proč ve vládě neprosadil úpravu příjmů z mýtného a dálničních známek podle predikce ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury, by mělo zdůvodnit ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury.“
 
S tím však ministr Dobeš nesouhlasí. „Ohrazuji se proti tomu, že jsme měli žádat o nějakou změnu čísel. S dodatečným příjmem počítáme, ale v rozpočtu zatím tyto peníze být nemohou, protože vláda ještě zdražení známek neschválila. Jakmile se tak stane, čísla upravíme,“ prohlásil s tím, že podobná situace je kolem zdanění hazardu. S těmito penězi se v rozpočtu nepočítá, protože Poslanecká sněmovna zákon ještě neschválila. Čas na to, ještě s čísly pohnout, Dobeš má. Může to stihnout během schvalování rozpočtu, a tento proces bude trvat asi měsíc.
 
Upravovat se budou i čísla ohledně výtěžků z mýta. „Zatímco čísla u dálničních známek jsou v náš prospěch, u mýta je to horší. Ministerstvo financí počítá s příjmem 10,217 miliardy, ale naše odhady hovoří maximálně o 9,3 miliard,“ řekl HN Čoček. Odhadnout toto číslo je však složité, protože je závislé na tom, kolik kamionů Českou republikou příští rok projede. Pokud se pravdě bude blížit fond, bude na dopravní stavby dohromady o zhruba 200 milionů méně, než je v rozpočtu v současnosti – 700 milionů za známky navíc, 900 milionů za mýto méně. Celkem tedy 40,8 miliardy.
 
Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.1 + 27.6) *

Zpět na přehled