Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr obrany Vondra přiveze do Vietnamu a Indie české zbrojaře

Ministr obrany Vondra přiveze do Vietnamu a Indie české zbrojaře

Ministr obrany Vondra přiveze do Vietnamu a Indie české zbrojaře

23.3.2012 17:30, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) navštíví příští týden Vietnam a Indii, spolu s ním do Asie zamíří delegace českého obranného průmyslu. Zatímco cesta do Vietnamu je spíše zdvořilostní návštěvou, v Indii se ministr zúčastní mimo jiné zahájení zbrojařského veletrhu, na němž zřejmě státní podnik Vojenský opravárenský závod VOP-026 podepíše smlouvu na generální opravy indických obrněných vozidel. ČTK o cestě informovalo ministerstvo obrany.

Vondra se v Indii setká s tamními ministry obrany a zahraničí či s ředitelem obranné výzkumné a vývojové organizace. Pro delegaci českých průmyslníků bude stěžejním bodem pracovní cesty veletrh Defexpo, který bude zahájen ve čtvrtek. Ředitel VOP na výstavní akci podepíše nejen smlouvu na opravy transportérů, ale i dohodu o spolupráci při přípravě projektu modernizace tanků ruské výroby T-72.

Podle některých odhadů české výpravy je také možné, že bude v rámci veletrhu oznámen vítěz tendru na servis více než třiceti vrtulníků ruské výroby, které Indie vlastní. Ve výběrovém řízení figuruje i česká firma LOM Praha, jež se na modernizaci a opravy helikoptér specializuje. Podle dřívějších informací Hospodářských novin je cena zakázky asi 1,6 miliardy korun.

Návštěva Vietnamu byla podle informací ČTK k cestě do Indie přidružena, neboť je český ministr na návštěvu země již delší dobu pozván. Vondra se zde setká nejen se svým protějškem, ale i s prezidentem země. Měl by také podepsat memorandum o porozumění, tedy jakýsi základní dokument o spolupráci mezi oběma zeměmi. ČR má podle ministerstva obrany zájem o hospodářskou spolupráci s Vietnamem. Zatím obě země spolupracují převážně ve vzdělávání vojáků, V ČR studují někteří příslušníci vietnamských ozbrojených sil.
Součástí ministrovy delegace budou více než tři desítky zástupců českého obranného průmyslu, kteří budou usilovat o obchod na asijských trzích. Mezi firmami budou například zástupci leteckého výrobce Aera Vodochody, zbrojařských firem Omnipolu a MPI Group, LOM Praha, Poličských strojíren, České zbrojovky či Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

V médiích se v uplynulých dnech objevila kritika toho, že krátce před Vondrou letěl do Vietnamu také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Kritici politikům vyčítají, že se nedokázali dohodnout a letět jedním vládním speciálem, což by ušetřilo peníze ze státního rozpočtu. Podle serveru Česká pozice je za rozdělením obou cest pnutí mezi ODS a TOP 09. Koaliční strany se liší v náhledu na českou zahraniční politiku.

Ministerstvo obrany se ale brání, že obě cesty nešly spojit, neboť Vondra musel svůj let plánovat s ohledem na začátek veletrhu Defexpo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.6 + 39.7) *

Zpět na přehled