Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr dopravy Prachař ve vládě končí, nahradit by ho mohl Ťok

Ministr dopravy Prachař ve vládě končí, nahradit by ho mohl Ťok

Ministr dopravy Prachař ve vládě končí, nahradit by ho mohl Ťok

12.11.2014 17:38, Zdroj: ČTK

Praha 12. listopadu (ČTK) - Ministr dopravy Antonín Prachař z ANO ve vládě končí, předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš dnes novinářům řekl, že Prachař nabídl rezignaci a předsednictvo ANO ji akceptovalo. Hnutí ANO navrhuje, aby se novým ministrem stal ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok, řekl Babiš. Pokud Prachařovu demisi, kterou mu musí předat premiér, přijme prezident, půjde o druhou změnu v Sobotkově vládě, ale o první související s neuspokojivým stavem resortu. První byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky.

Prachaře v minulých týdnech kritizovala opozice i koaliční partneři mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Odcházející ministr dnes novinářům řekl, že v oblasti dopravy se hodně věcí podařilo, třeba zahájení výstavby nedokončeného úseku dálnice D11. "Já jsem spokojený se svým účinkováním," řekl a dodal, že se vrací do privátní sféry.

Babiš připustil, že výběr Ťoka do čela resortu dopravy bude pravděpodobně kritizován za možný střet zájmů. Podle něj ale jde o vhodnou volbu. Jmenování šéfa stavební firmy přirovnal ke jmenování kozla zahradníkem. "ŘSD se dostalo do područí stavebních firem, a proto si myslím, že právě člověk, který přichází z takovéto firmy, bude umět čelit různým atakům stavebních firem," zdůvodnil volbu šéf ANO. Zároveň uvedl, že předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl volbou svého koaličního partnera překvapený.

Prachař podle Sobotky nezvládal řešit problémy, které se na ministerstvu kumulovaly. Zmínil například otázku vedení Ředitelství silnic a dálnic nebo přípravu tendru na nového provozovatele mýtného systému. "Nový ministr musí s těmito oblastmi výrazně pohnout," sdělil ČTK Sobotka. S Ťokem by se měl sejít ve čtvrtek. Mezi Prachařovy úspěchy podle Sobotky patří prosazení zákona, který umožnil zvýšení výkupních cen pozemků pod připravovanými dopravními stavbami. "Je to první krok k tomu, abychom zrychlili výstavbu," uvedl premiér po jednání kabinetu.

Prezident Miloš Zeman řekl, že si Ťoka pozve na setkání a zeptá se ho na jeho názory, vize a koncepce. Nový ministr bude muset podle prezidenta řešit mimo jiné urychlení dopravní výstavby. Zemanovi nevadí, že Ťok nepřichází z politiky. Řekl, že nemá námitky proti úspěšným podnikatelům a manažerům. "To co mě bude zajímat, není to, že je to manažer nebo podnikatel, ale jestli je úspěšný, nebo neúspěšný. To v této chvíli zatím nevím," uvedl Zeman v Kopřivnici při tiskové konferenci na závěr své návštěvy v Moravskoslezském kraji. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK řekl, že termín Zemanovy schůzky s Ťokem zatím není naplánovaný.

Prachař své působení ve funkci hájí. Přestože jeho úřad čelí kritice zejména za personální rozvrat v ředitelství silnic a zpoždění ve výstavbě, je podle něj tato státní příspěvková organizace v nejlepší kondici za poslední roky. Důvodem pro jeho odstoupení byla skutečnost, že nechce být terčem opozice a médií. Tento stav neprospíval resortu, hnutí ANO a jemu samotnému, řekl.

Prachař působil na ministerstvu dopravy od konce letošního ledna. Během jeho působení se na ředitelství silnic a dálnic vystřídali čtyři šéfové, z nichž pouze dva byli regulérními generálními řediteli. Personální změny prosadil rovněž v nákladním dopravci ČD Cargo a krátce před svým odstoupením vyměnil i šéfa Českých drah.

Tato změna byla dlouhodobě připravovaná, a nebylo ji proto vhodné odkládat na rozhodnutí budoucího ministra, uvedl Prachař. Naopak změna na postu šéfa Drážní inspekce, kterou odstupující ministr v posledních dnech zvažoval uskutečnit, na nového šéfa resortu počká, doplnil Babiš.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.7 + 7.6) *

Zpět na přehled