Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr dopravy Prachař ve vládě končí, nahradit by ho mohl Ťok

Ministr dopravy Prachař ve vládě končí, nahradit by ho mohl Ťok

Ministr dopravy Prachař ve vládě končí, nahradit by ho mohl Ťok

12.11.2014 11:26, Zdroj: ČTK

Praha - Ministr dopravy Antonín Prachař z ANO ve vládě končí, předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš dnes novinářům řekl, že Prachař nabídl rezignaci a předsednictvo ANO ji akceptovalo. Hnutí ANO navrhuje, aby se novým ministrem stal ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok, řekl Babiš. Pokud Prachařovu demisi, kterou mu musí předat premiér, přijme prezident, půjde o druhou změnu v Sobotkově vládě, ale o první související s neuspokojivým stavem resortu. První byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky.

Prachař byl v minulých týdnech kritizován opozicí i koaličními partnery mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Odcházející ministr dnes novinářům řekl, že v oblasti dopravy se hodně věcí podařilo, třeba zahájení výstavby nedokončeného úseku dálnice D11. "Já jsem spokojený se svým účinkováním," řekl a dodal, že se vrací do privátní sféry.

Babiš připustil, že výběr Ťoka do čela resortu dopravy bude pravděpodobně kritizován za možný střet zájmů. Dodal, že ale podle něj jde o vhodnou volbu. Jmenování šéfa stavební firmy přirovnal ke jmenování kozla zahradníkem. "ŘSD se dostalo do područí stavebních firem, a proto si myslím, že právě člověk, který přichází z takovéto firmy, bude umět čelit různým atakům stavebních firem," zdůvodnil volbu šéf ANO. Zároveň uvedl, že předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl volbou svého koaličního partnera překvapený.

Prachař podle Sobotky nezvládal řešit problémy, které se na ministerstvu kumulovaly. Zmínil například otázku vedení Ředitelství silnic a dálnic nebo přípravu tendru na nového provozovatele mýtného systému. "Nový ministr musí s těmito oblastmi výrazně pohnout," sdělil ČTK Sobotka. S Ťokem se chce co nejdříve setkat.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK řekl, že prezident Miloš Zeman je o rezignaci ministra Prachaře informován a s jeho možným nástupcem bude chtít také mluvit. Zeman pokračuje v několikadenní návštěvě Moravskoslezského kraje, do Prahy se vrátí dnes pozdě odpoledne. V úřadu bude ve čtvrtek a pátek, podle Ovčáčka zatím termíny schůzky nejsou naplánované.

Prachař své působení ve funkci hájí. Přestože jeho úřad čelí kritice zejména za personální rozvrat v ředitelství silnic a zpoždění ve výstavbě, je podle něj tato státní příspěvková organizace v nejlepší kondici za poslední roky. Důvodem pro jeho odstoupení byla skutečnost, že nechce být terčem opozice a médií. Tento stav neprospíval resortu, hnutí ANO a jemu samotnému, řekl.

Prachař působil na ministerstvu dopravy od konce letošního ledna. Během jeho působení se na ředitelství silnic a dálnic vystřídali čtyři šéfové, z nichž pouze dva byli regulérními generálními řediteli. Personální změny prosadil rovněž v nákladním dopravci ČD Cargo a krátce před svým odstoupením vyměnil i šéfa Českých drah.

Tato změna byla dlouhodobě připravovaná, a nebylo ji proto vhodné odkládat na rozhodnutí budoucího ministra, uvedl Prachař. Naopak změna na postu šéfa Drážní inspekce, kterou odstupující ministr v posledních dnech zvažoval uskutečnit, na nového šéfa resortu počká, doplnil Babiš.

Bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) si myslí, že odchod Prachaře je úlevou pro všechny, včetně Prachaře samotného. Ťoka příliš hodnotit nechtěl. Silničnímu hospodářství ale podle Stanjury Ťok rozumí. O jeho názorech na další věci ale prý není známo nic. "Nechci říkat dopředu, že je to špatně, ale nevíme nic o jeho názorech na sociální systém, zdravotní systém, zahraniční politiku, evropskou politiku, a o tom všem bude jako člen vlády rozhodovat," dodal Stanjura. Podle dalšího z bývalých ministrů dopravy Petra Moose je z hlediska odbornosti Ťok dobrá volba. "Problém ale může být střet zájmů, ministerstvo je regulátorem a Skanska, odkud přichází, je regulovaným," dodal v ČT.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.7 + 7.5) *

Zpět na přehled