Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Dobeš shání miliardy pro učitele, musí škrtat

Ministr Dobeš shání miliardy pro učitele, musí škrtat

Ministr Dobeš shání miliardy pro učitele, musí škrtat

4.8.2011 08:21, Zdroj: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) připravil plán škrtů ve svém rezortu, musí totiž sehnat čtyři miliardy korun slíbené na zvýšení odměn učitelům pro příští rok. Rozpočet školství má být ale v roce 2012 stejný jako letos. Peníze na platy tak ministr musí ušetřit jinde. Chystá omezení investic, byrokracie a o miliardu korun přijdou vysoké školy.   

"Mám rozpočet stejný jako v roce 2011, což by zdánlivě mohlo být v pohodě, ale musím ušetřit čtyři miliardy korun, abych mohl přidat učitelům. Myslím, že se nám čtyři miliardy ušetřit podaří. Nějak to uděláme. Máme už krvavý plán," řekl deníku Dobeš.     

Upřesnil, že půl miliardy korun plánuje ušetřit na samotném ministerstvu a v přímo řízených organizacích, které už na jaře začal slučovat. První, co se musí škrtat, jsou investice. Druhá věc je škrtat byrokracii a třetí věc je škrtat všude jinde, zdůraznil. Již dříve oznámil, že chce ušetřit také propouštěním úředníků.    

O miliardu korun podle listu přijdou vysoké školy, které ji mohly získat, kdyby splnily výzkumná kritéria. "Počítal jsem, že přidám jednu miliardu vysokým školám. Mám pro ně projekty excelence (špičková centra) a v rozpočtu jsem si na to připravil plus jednu miliardu. Tak v tuto chvíli ta miliarda navíc tam nebude," uvedl Dobeš. Vysoké školy přitom s programem počítají, upozornil deník.    

Podle Dobeše je nyní prioritou regionální školství. Vláda letos přidala učitelům navíc 2,1 miliardy korun z rezortu obrany. Tyto peníze šly na zvýšení základních platů na 20.000 Kč měsíčně.    

V programovém prohlášení vlády stojí, že "v roce 2012 kabinet posílí objem financí pro pedagogické pracovníky v rezortu o další čtyři miliardy korun a poté toto navýšená zachová a zmrazí až do roku 2015 v návaznosti na celkovou veřejnou správu, kdy platy zmrazí na tři roky".    

Nové čtyři miliardy mají jít do nenárokových, nadtarifních složek, tedy do odměn. Dobeš tak chtěl pomoci hlavně zkušenějším učitelům, kteří kritizovali, že letošní zvýšení šlo naopak jen těm nejmladším a začínajícím, napsalo dnešní Právo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.8 + 12.2) *

Zpět na přehled