Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Dobeš připravuje projekt za čtvrt miliardy

Ministr Dobeš připravuje projekt za čtvrt miliardy

Ministr Dobeš připravuje projekt za čtvrt miliardy

14.10.2011 07:01, Zdroj: vz24.cz


Ministerstvo školství chystá projekt, který by zmapoval začleňování problémových dětí do škol a navrhoval řešení tohoto problému. Celková cena projektu se pohybuje kolem 250 milionů korun. Odborníci však s ministerským projektem nesouhlasí, připadá jim zbytečný. Podle nich se totiž všechno nachází buď v jiných projektech, nebo v Národním plánu inkluzivního vzdělávání. Ten ale ministerstvo ještě nespustilo, protože na jeho realizaci nemá peníze. Uvedla to Česká televize.
 
Petra Klingerová z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání prohlásila, že disponují celou řadou analýz potvrzujících, že české školství není dostatečně inkluzivní. To nerozděluje děti na ty se speciálními vzdělávacími potřebami a bez nich, pracuje se samozřejmostí k heterogennímu složení kolektivu a každý jedinec se proto stává objektem individualizovaného přístupu. V jedné třídě se tak spolu vzdělávají děti zdravotně postižené, nadané, děti cizinců, děti jiného etnika či většinové společnosti a pedagog se všem dětem věnuje rovnocenně. Pavel Košák z  Člověka v tísni podotkl, že ministerstvo disponuje desítkami studií, které prokazují, že ve srovnání se zahraničím zaostává ČR „o několik délek“. Přitom podle ministerského projektu by jenom nová analýza situace ve školách stála přes 40 milionů korun.
 
Zpracovány jsou vlastně všechny části ministrova plánu. Helena Brožovská z Centra podpory inkluzivního vzdělávání tvrdí: „Naprostá většina předpokládaných aktivit se realizuje už v rámci našeho projektu.“
 
Někteří odborníci se pozastavují i nad faktem, že všechny velké evropské projekty dosud řídily ministerské organizace přímo. Tentokrát však údajně vydal ministr školství pokyn k přepracování svého plánu, aby na něj mohlo být vypsáno výběrové řízení. Tomáš Feřtek z organizace propagující vzdělávání EDUin prohlásil: „Jde o způsob, jak zařídit, aby se veřejné peníze přesunuly do soukromých kapes.“ Přitom podle Martina Šimáčka, ředitele Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, se jedná o úplnou změnu vzdělávacího systému u nás. Považuje za nepředstavitelné, že by ji měl řídit subjekt mimo ministerstvo školství.
Samo ministerstvo odmítá přípravu projektu jakýmkoli způsobem komentovat.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.1 + 43.8) *

Zpět na přehled