Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Dobeš chce v ŘSD zkontrolovat zadávání veřejných zakázek

Ministr Dobeš chce v ŘSD zkontrolovat zadávání veřejných zakázek

Ministr Dobeš chce v ŘSD zkontrolovat zadávání veřejných zakázek

16.12.2011 14:14, Zdroj: ČTK

Ministerstvo dopravy pošle do své podřízené organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) důkladnou kontrolu zadávání veřejných zakázek. Novinářům to dnes oznámila mluvčí ministerstva Květa Kočová. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) vytvoření speciální kontrolní skupiny zdůvodnil informacemi dnešních Hospodářských novin, podle kterých ŘSD za poslední měsíc bez otevřeného výběrového řízení rozdělilo zakázky za 1,3 miliardy korun. 

Pokud se podle Kočové ukážou tyto informace jako pravdivé, vyvodí z toho ministr dopravy důsledky, včetně personálních. Podle Hospodářských novin využívá ŘSD několik metod, jak zadat práce předem vybraným firmám. Například rozděluje zakázky na menší celky, čímž se vyhýbá povinnosti vypsat na ně řádné výběrové řízení. ŘSD také podle deníku u některých zakázek zaslalo oznámení o vypsání zakázky pouze vybraným firmám. 

"Snaží se rychle zadat co nejvíce zakázek bez uveřejnění, protože příští rok už to nebudou moci dělat," řekl listu Stanislav Beránek z protikorupční organizace Transparency International. Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové ale společnost omezené tendry využívá pouze u takzvaných víceprací pro dříve vybrané stavební firmy. 

Informace o podivném zadávání veřejných zakázek listu potvrdili i ředitelé některých stavebních firem, které se tendrů na silniční stavby účastní. "Umožňuje jim (ŘSD) to zákon, a my se jen přizpůsobujeme podmínkám, které si oni nastaví," popsal situaci šéf jedné z nich. Kvůli obavě o ztrátu přístupu k výběrovým řízením si ale přál zůstat v anonymitě.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.7 + 22.0) *

Zpět na přehled