Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Blažek nechá přezkoumat zásah policie na úřadu vlády

Ministr Blažek nechá přezkoumat zásah policie na úřadu vlády

Ministr Blažek nechá přezkoumat zásah policie na úřadu vlády

19.6.2013 17:36, Zdroj: ČTK

Praha - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nechá přezkoumat, jestli byl zásah policie, při kterém byla před týdnem zatčena šéfka kabinetu Jana Nagyová, bývalí poslanci ODS a vedení Vojenského zpravodajství, adekvátní. Novinářům to řekl po jednání vlády. Dodal, že nechce posuzovat vinu či nevinu obviněných, ale jde mu o přiměřenost zásahu. V souvislosti s policejní akcí vláda padla a nyní úřaduje v demisi.

Místopředseda ODS Blažek uvedl, že posouzení vypracuje společně s odborníky na ústavní, správní a trestní právo. Hotové by mělo být v řádu týdnů, závěry ministr předloží Parlamentu. "Nejde o posuzováni viny a trestu v té věci. Je potřeba zkoumat, jestli zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky opravdu odůvodňoval takový zásah ozbrojených sil v budovách vlády a dalších budovách soukromých osob," řekl. Podle Blažka vláda jeho návrh jednomyslně podpořila.

Tiskový odbor ministerstva spravedlnosti následně rozeslal vyjádření, v němž upřesnil, že ministr prověří přiměřenost i zákonnost zásahu. Zprávu o tom, zda "nebyl učiněn nepřiměřený zásah do základních principů demokratického právního státu", vyhotoví v koordinaci s ministerstvem vnitra.

Ministr chce také nechat přezkoumat, zda bylo v souladu s předpisy policejní odposlouchávání nejbližších spolupracovníků premiéra. Je prý znepokojen tím, že se do médií dostávají fakta z trestních spisů. Požádal prý kvůli tomu i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby učinil taková opatření, která únikům informací zamezí.
Šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan v médiích opakovaně uvedl, že zásah, který začal v noci ze 12. na 13. června, byl v souladu se zákonem a přiměřený situaci. Odmítl tak tvrzení odstupujícího premiéra Petra Nečase, že šlo o teatrální akci. To, že veškeré policejní úkony byly řádně zákonně povoleny, zdůrazňoval už při prvotním informování o zásahu také mluvčí zasahujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Policisté z ÚOOZ posílení o členy Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli při akci přes 30 domovních prohlídek. Zasahovali nejen v Praze, ale také ve středních a východních Čechách. Výslechů zadržených a dalších úkonů se účastnilo osm státních zástupců. Následně policie obvinila osm lidí včetně šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové. Kvůli trestnímu stíhání své blízké spolupracovnice Nečas v pondělí rezignoval na funkci předsedy vlády.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.9 + 42.6) *

Zpět na přehled