Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministr Blažek měl špatnou pověst, pozorovatele však překvapil

Ministr Blažek měl špatnou pověst, pozorovatele však překvapil

Ministr Blažek měl špatnou pověst, pozorovatele však překvapil

9.7.2013 17:12, Zdroj: ČTK

Praha - Odcházející ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vydržel v čele úřadu rok. Za jeho vedení ministerstvo dokončilo doprovodnou legislativu k novému občanskému zákoníku či zákon o státním zastupitelství. Na druhou stranu se Blažkovi nepodařilo dotáhnout do konce například odkládaný tendr na elektronické náramky pro domácí vězně. S výjimkou sporů o autorství textu amnestie se tento advokát z Brna držel spíše stranou mediálního zájmu. Podle české Transparency International (TIC) příjemně překvapil.

Místopředseda ODS Blažek se stal ministrem po odvolání svého předchůdce a stranického kolegy Jiřího Pospíšila. Premiér Petr Nečas (ODS) rychlou výměnu odůvodňoval tím, že Pospíšil resort nezvládal rozpočtově a manažersky. Okamžitě se však objevily spekulace, že skutečným Nečasovým cílem bylo zabránit tomu, aby do křesla pražské vrchní státní zástupkyně usedla Lenka Bradáčová, vnímaná jako bojovník s korupcí. Blažek nicméně po krátkém váhání vyhověl přání nejvyššího státního zástupce a Bradáčovou do čela vrchního státního zastupitelství jmenoval.

Zástupci nevládní organizace Transparency International se po roce shodli na tom, že Blažek je ve funkci nakonec překvapil, a to příjemně. "Pověst, se kterou přišel, byla velmi špatná. Ale vlastně neudělal nic, co by nám vadilo. Dokončil zákon o státním zastupitelství, jmenoval Lenku Bradáčovou a ani ve výkonu funkce nevidíme nic problematického," řekl ČTK programový ředitel TIC Radim Bureš.

Jeho kolega Stanislav Beránek, který se v TIC specializuje na oblast justice, připomněl, že na rozdíl od jednoho z Blažkových předchůdců Pavla Němce se za Blažkem "netáhnou žádné problematické věci". "Pan Blažek možná nebyl tak mediálně výrazný jako pan Pospíšil, ale nakonec ty věci, které začaly za Pospíšila, nějakým způsobem pokračovaly," podotkl. Zároveň upozornil na to, že zárukou kontinuity v úřadu byl Pospíšilův legislativní náměstek František Korbel, kterého Blažek ponechal ve funkci.

S novináři ministr příliš nekomunikoval, na tiskových konferencích za sebe často nechával hovořit náměstky - ať již Korbela, nebo prvního náměstka Daniela Voláka (ODS), který měl na starosti vězeňskou i justiční sekci. V tom, že právě Voláka označovaly některé zdroje z ministerstva za faktického šéfa úřadu, Transparency International problém nevidí. "Proč ne? Ministr má být politickou funkcí. Optimální role ministra není být vrcholným úředníkem, ale zajišťovat politicky průchodné, strategické směry," věří Bureš.

Při nástupu do čela úřadu bylo jedním z ministrových předsevzetí striktně dodržovat oddělení výkonné a soudní moci. Několikrát však kriticky komentoval postupy policie. Když se vložil do sporu tehdejšího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince a žalobkyně Bradáčové, napsal v dopise policejnímu prezidentovi, že některá trestní řízení policistů jsou teatrální. Přiměřenost a zákonnost policejního zásahu zpochybnil také v souvislosti s kauzou kolem Nečasovy spolupracovnice Jany Nagyové. "V tomto ohledu postupoval jako dobrý straník - tedy v duchu toho, jak vystupovala strana, za kterou v úřadě je," glosoval Beránek.

V polovině Blažkova ročního působení v úřadu vyhlásil prezident novoroční amnestii. Ta znamenala vyřešení dlouhodobého problému přeplněných věznic i úspory ve vězeňství, na jehož podfinancovanost upozorňoval již Blažkův předchůdce. V důsledku úbytku vězňů ministr schválil zrušení věznice Drahonice a souhlasil s odstoupením od záměru rekonstrukce areálu ve Vidnavě, kde měla vzniknout káznice a detenční ústav.

S amnestií však přišly také spory o její autorství. Bývalý právník Hradu Pavel Hasenkopf tvrdí, že text vznikl na ministerstvu, proti čemuž se Blažek důrazně a opakovaně ohradil. "Mé jediné angažmá v amnestii byl říjnový rozhovor s prezidentem Václavem Klausem, který se amnestie týkal jen okrajově a na základě něhož jsem poskytl počty vězňů," uvedl tehdy. To, kdo amnestii včetně kontroverzního aboličního článku sepsal, dodnes zůstává tajemstvím.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.5 + 15.9) *

Zpět na přehled