Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvu školství budou obnoveny platby z EU

Ministerstvu školství budou obnoveny platby z EU

Ministerstvu školství budou obnoveny platby z EU

20.11.2012 13:50, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvu školství byly obnoveny platby z problémového programu Evropské unie Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Začátkem roku tak úřad dostane z Bruselu zhruba osm miliard korun. Ministerstvo to oznámilo na dnešním briefingu. V rámci takzvaných finančních korekcí ale Česko přijde o 762 milionů korun.

V programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost byla v lednu ministerstvu kvůli špatnému čerpání pozastavena část dotace ve výši 1,2 miliardy Kč. Již započaté projekty se poté dotovaly ze státního rozpočtu. Úřad proto začátkem roku dostane celkově osm miliard určených pro celý letošní rok.

Tato částka už je ale snížena o finanční korekci 762 milionů, na níž se ministerstvo domluvilo s Evropskou komisí. Jde o peníze, které ČR musí vyplatit příjemcům, ale EK je na dané projekty neproplatí. Státní rozpočet tak o tyto peníze přijde.

"To, o co je v tuto chvíli to proplácení zkráceno, to můžeme použít v rámci tohoto operačního programu v budoucnosti," uvedl ale ministr školství Petr Fiala. "Dohodnutou částku finančních oprav považuji vzhledem ke složitosti nastalé situace za přijatelnou," řekl a dodal, že je to nejnižší částka ze všech českých operačních programů, v nichž kontrola Evropské komise našla pochybení.

Fiala už na začátku září upozornil na to, že Česko téměř jistě nestihne z programu vyčerpat čtyři až pět miliard korun. Na vině jsou prý nekvalitně připravené projekty a zpožďování. "Vyčerpáme limity pro rok 2012 a vyčerpáme také částky, které jsou určeny pro rok 2014 a pro rok 2015. Jenom bohužel ten rok 2013 už nejde ovlivnit," komentoval situaci Fiala. Nepříznivá situace, která nastane v příštím roce, je prý způsobena rozhodnutími učiněnými v letech 2010 a 2011. Tehdy šéfoval ministerstvu Fialův předchůdce Josef Dobeš.

"Josef Dobeš tedy nese za tuto situaci plnou odpovědnost a měl by se k tomu náležitě postavit," prohlásil senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Odpovědnost za nevyčerpané miliardy na školství nese podle něj celá koalice, která Dobeše do funkce dosadila. Dobešovo vyjádření ČTK zjišťuje.

Problémy s čerpáním z EU má ministerstvo školství dlouhodobě. Peníze byly ČR zastaveny poté, co Evropská komise koncem loňského roku našla chyby v zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo proto chystá jednodušší administraci projektů, úřad rovněž zastavil přípravu takzvaných individuálních programů národních.

Z programu mělo Česko do roku 2013 získat celkem 1,83 miliardy eur (přes 46 miliard korun). Vláda ale rozhodla o převedení miliardy do programu Lidské zdroje a zaměstnanost pod ministerstvem práce. Ministerstvo školství spravuje ještě program Výzkum a vývoj pro inovace, v němž je 2,07 miliardy eur (více než 52 miliard korun).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.9 + 9.2) *

Zpět na přehled