Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvu školství bude asi pozastaveno proplácení dotací z EU

Ministerstvu školství bude asi pozastaveno proplácení dotací z EU

Ministerstvu školství bude asi pozastaveno proplácení dotací z EU

29.12.2011 15:27, Zdroj: ČTK

Ministerstvu školství bude zřejmě dočasně zastaveno proplácení dotací z Evropské unie. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo. Z programu může ČR čerpat až 53 miliard korun. Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka už úřad problém řeší. Ministerstvo školství je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky.

Podle předběžné zprávy zjistil audit nedostatky v kontrolním systému a v několika projektech realizovaných jak kraji, tak ministerstvem. Kvůli možnému pozastavení dotací už ministr školství Josef Dobeš (VV) požádal o schůzku premiéra Petra Nečase (ODS). "Jedná se o závažný problém České republiky. Na jeho řešení je tedy nezbytná spolupráce s dalšími úřady - s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj," dodal Zaorálek.

Ministerstvo školství nyní očekává pozastavení proplácení dotací do doby, než bude zjednána náprava. Podle Zaorálka vznikly nedostatky v letech 2008 a 2009 a špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení. "Na základě doporučení auditu Evropské komise budou neprodleně přijata opatření ke zvýšení kontrolních mechanismů. Chci ubezpečit veřejnost, že se v žádném případě nejedná o zastavení programu jako takového," uvedl Zaorálek.

Podle pravidel EU musí každý operační program do konce roku 2011 certifikovat 15 procent prostředků, které má v tomto období v Bruselu k dispozici. Program Výzkum a vývoj pro inovace měl na začátku prosince certifikováno 1,3 procenta celkových peněz, u programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost to bylo 5,5 procenta. Certifikací se rozumí ověření výdajů jednotlivých programů.

Ministerstvo školství patří k institucím, které čerpají evropské dotace v Česku nejpomaleji. Na pozici vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU se za Dobešova působení vystřídalo už pět manažerů. Poslední, Robert Plaga, skončil k 28. prosinci, ve funkci byl jen několik dní. Svůj odchod vysvětlil tím, že jeho představy o odborném vedení agendy se neshodují s představami ministerstva.

Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 53 miliard korun. Dalších asi 59 miliard je v programu Výzkum a vývoj pro inovace, určeny jsou na vědecké projekty.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1.5, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Servít T. 29.12.2011 16:41

Jak dlouho bude klausovská vláda v čele s Nečasem a minmisterstvo školství s neschopným polocikánem dělat ostudu lidem této země?
Obyvatelstvo ČR chudne, Klausova rodina vësele podniká a ředitel "nejúspěšnější školy,
VBGáclav Klas ml. dělá poradce!
Zajímalo by nás taky, proč byl na návštěvě Putinův prezident Medveděv? co tu dělal a kdo ho pozval. A proč?


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.7 + 23.3) *

Zpět na přehled