Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo zdravotnictví bude dál hledat státního tajemníka

Ministerstvo zdravotnictví bude dál hledat státního tajemníka

Ministerstvo zdravotnictví bude dál hledat státního tajemníka

29.1.2019 14:05, Zdroj: ČTK

Praha - Vláda bude dál hledat státního tajemníka pro ministerstvo zdravotnictví. V prvním kole jedna uchazečka odstoupila, druhý uchazeč neuspěl. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Bývalý státní tajemník Ivo Beneda skončil loni v listopadu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jeho práci kritizoval, mohl podle něj za špatnou personální situaci úřadu. Vláda navrhuje, aby sama mohla státní tajemníky odvolávat. Novelu už schválila Sněmovna.

V prvním kole, v němž se měli uchazeči hlásit do 26. listopadu, se přihlásili dva. "Jedna žadatelka následně z výběrového řízení odstoupila, proto byl před výběrovou komisi pozván pouze jeden žadatel," píše se v dokumentu. Komise, která zasedala 12. prosince, pak rozhodla, že v tendru neuspěl. Podle návrhu usnesení se proto vláda chystá zrušit první kolo výběrového řízení a vypsat druhé.

Na působení Benedy ve funkci státního tajemníka si stěžovali i Vojtěchovi předchůdci ve vedení ministerstva Miloslav Ludvík a Svatopluk Němeček (oba ČSSD), kritizoval ho i premiér Andrej Babiš (ANO). Beneda byl dlouholetým pracovníkem ministerstva zdravotnictví. Předtím, než byl v květnu 2015 jmenován státním tajemníkem, pracoval na úřadu jako personální ředitel.

V současné době musí odvolat státního tajemníka náměstek ministra vnitra pro státní službu, který je jeho nadřízeným. Nově by je mohla odvolávat svým rozhodnutím přímo vláda. Podle kritiků bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy. Varují, že zákon v nové podobě už neochrání úředníky před možnými personálními čistkami. Novela také prodlužuje lhůtu, během níž jsou úředníci hodnoceni, ze 40 na 60 služebních dnů. Pokud by byli shledání nevyhovujícími, měli by mít na nápravu 90 místo 40 dnů. Počítá také s dvoukolovým, místo současného tříkolového systému výběrových řízení na pozice ve státní správě.

Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli vedle kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Předloha má přinést možnost pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.6 + 3.4) *

Zpět na přehled