Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo: Výsledky nových maturit rozhodnou o rušení škol

Ministerstvo: Výsledky nových maturit rozhodnou o rušení škol

Ministerstvo: Výsledky nových maturit rozhodnou o rušení škol

18.8.2010 09:54, Zdroj: ČTK

Výsledky státních maturit by mohly sloužit úředníkům při rozhodování o tom, které střední školy zachovají a které zruší či sloučí s jinými. Díky jednotným maturitám a nastavení určité laťky znalostí prý také klesne zájem o střední školy až o deset procent a víc dětí bude chtít na učiliště. Stojí to v materiálu ministerstva školství, který ve středu projedná vláda a který má ČTK k dispozici.

Jednotné maturity by tak prý mohly díky rušení škol a novému systému přijímání na vysoké školy podle výsledků maturit přinést úspory v řádu miliard korun. Ministerstvo je však dlouhodobě kritizováno za předraženost maturit, jejich příprava a realizace přijde do roku 2012 na více než 725 milionů.

"Nezastupitelnou roli sehraje reforma maturitní zkoušky ve zvýšení kvality vzdělávání ve středních školách," uvedlo ministerstvo s tím, že jednotná maturita zřejmě od středoškolských studií odradí některé méně nadané studenty. Nyní získávají maturitu tři čtvrtiny populačního ročníku, do roku 2016 by to prý mohlo být 65 procent dětí. Státní maturita by prý mohla až na polovinu snížit počet uchazečů o nástavbové studium s maturitou. Tato opatření by prý mohla ročně přinést úspory ve výši 0,5 až 1,5 miliardy korun.

Úspěšnost studentů u státních maturit by také úředníci mohli využít při rozhodování o případném rušení škol. Už nyní totiž mnoho středních škol nedokáže kvůli demografickému poklesu naplnit svou kapacitu, v příštích letech bude dětí ještě ubývat. Rušení škol je však pro žáky i učitele velmi citlivým tématem a kraje se zatím k rušení škol moc nemají.

Dalších 50 až 70 milionů za rok by prý mohly v budoucnu ušetřit vysoké školy, pokud by si samy neorganizovaly přijímací řízení a spolehly se na výsledky státní maturity. Díky maturitám by se prý také mohla snížit "úmrtnost" vysokoškolských studentů. Na univerzity by se totiž dostali opravdu jen lidé, u nichž maturita garantuje určitý objem znalostí.

"Úpravou parametrů modelu maturitní zkoušky dojde ke snížení projektovaných nákladů o cirka 30 milionů korun," stojí také ve zprávě, kterou Dobeš ve středu přinese ministrům. Příprava a realizace jednotných zkoušek přitom bude do roku 2012 stát téměř 725 milionů korun. Z toho asi 310 milionů půjde ze státní kasy, zbytek z fondů EU. Jen říjnová generálka přijde na 140 milionů.

Státní maturity se připravují už 14 let, několikrát byl jejich start odložen. Proti jejich spuštění v roce 2010 demonstrovali loni dvakrát studenti, pod petici proti maturitám se podepsali kantoři ze 180 středních škol. Kriticky se k maturitám nedávno vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.5 + 25.6) *

Zpět na přehled