Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo vnitra dostalo od ÚOHS třímilionovou pokutu

Ministerstvo vnitra dostalo od ÚOHS třímilionovou pokutu

Ministerstvo vnitra dostalo od ÚOHS třímilionovou pokutu

16.11.2012 13:44, Zdroj: ČTK

Brno - Ministerstvo vnitra dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu tři miliony korun. Důvodem je to, že neuchovalo dokumentaci o zakázce na uzavření rámcové smlouvy na poskytování licencí k produktům Microsoftu. Zakázka souvisí s výplatou sociálních dávek. Rozhodnutí zatím není pravomocné, ministerstvo se může odvolat. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Vnitro považuje pokutu za nepřiměřenou, proti rozhodnutí podá rozklad.

Ministerstvo zakázku zadalo jako centrální zadavatel v roce 2008. Na základě uzavřené rámcové smlouvy a následné prováděcí smlouvy a šesti dodatků byl mimo jiné vytvořen systém výplaty sociálních dávek pro ministerstvo práce a sociálních věcí.

Způsob a legálnost zadání tohoto systému přezkoumává ÚOHS v několika správních řízeních, v jejichž rámci si od příslušných ministerstev vyžádal dokumentaci o veřejné zakázce. Ministerstvo vnitra prý zaslalo dokumentaci až po značných průtazích a nekompletní. "Následně se ukázalo, že ministerstvo nemá k dispozici originál dokumentace, nýbrž její prostou kopii. Některé podstatné dokumenty, jako například nabídka vybraného uchazeče Fujitsu Technology Solutions s.r.o., scházejí úplně," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle mluvčího ministerstva Jiřího Korbela tím však nikomu nevznikla škoda, znemožněn nebyl ani přezkum tendru. "Celou zadávací dokumentaci se nám podařilo rekonstruovat, a to na základě kopií, které byly v držení advokátní kanceláře spravující pro ministerstvo vnitra zadávací řízení nebo na základě kopií v držení dalších odborů ministerstva vnitra," řekl ČTK mluvčí.

Zadavatelé musejí uchovávat dokumentaci o veřejné zakázce pět let od uzavření smlouvy s vítězem tendru. Dokumentací se podle zákona rozumí souhrn všech dokumentů v listinné či elektronické podobě, jejichž pořízení v průběhu zadávacího řízení zákon vyžaduje, včetně úplného znění originálu nabídek všech dodavatelů a uzavřených smluv.

"Ministerstvo vnitra některé části dokumentace nepředložilo vůbec, jiné pouze v prosté kopii. Přestože zadavatel dále tvrdil, že má k dispozici originály všech podstatných dokumentů, přes opakované výzvy je úřadu nepředložil, a to ani ve správním řízení vedeném kvůli neuchování dokumentace," dodal Rafaj.

ÚOHS podle něj ministerstvu mohl uložit pokutu až deset milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.8 + 40.9) *

Zpět na přehled