Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo školství utlumuje učitelský portál za 80 milionů

Ministerstvo školství utlumuje učitelský portál za 80 milionů

Ministerstvo školství utlumuje učitelský portál za 80 milionů

16.11.2011 10:22, Zdroj: ČTK

Ministerstvo školství utlumuje portál pro učitele. Web www.rvp.cz stál 80 milionů korun a denně na něj chodilo 10.000 uživatelů. Evropská dotace, z níž byl jeho provoz hrazen, ale vypršela. Na portálu si pedagogové vyměňovali zkušenosti a vlastní učební materiály, úřad slíbil na zachování stávajících příspěvků dva miliony. To je ale podle kritiků málo. Zástupci spolku EDUin si myslí, že utlumením portálu chce ministerstvo umlčet učitele, aby nemohli mluvit do školské reformy.

Portál by zaměřen na rámcové vzdělávací programy, tedy centrální osnovy, podle nichž si každá škola připravovala svůj vlastní vzdělávací program. Tyto centrální osnovy byly zavedeny teprve před pár lety, nyní je ale chce ministerstvo znovu upravit.

"Smyslem portálu byla především komunikace, možnost vyměňovat si to, co se jednotlivým učitelům osvědčilo. I tuto minimální podporu ministerstvo ruší a nahrazuje ji pouze systémem testů, tedy represí, která fakticky nemůže kvalitu našeho vzdělávání zlepšit," uvedl Zdeněk Slejška ze sdružení EDUin v narážce na plánované zavedení plošného testování žáků 5. a 9. tříd.

Portál zaměřený na vzdělávání pedagogů fungoval od roku 2005, za tu dobu do něj bylo z Evropského sociálního fondu investováno kolem 80 milionů. Projekty ale nyní končí a k 31. říjnu byl zastaven příjem nových příspěvků.

"Bez lidí, kteří se starají o život na portálu a stále vymýšlí, čím ho vylepšit, co dalšího nabídnout učitelům, ale také bez schopných učitelů a dalších tvůrců obsahu, se začne z portálu stávat jen mrtvé úložiště. Proto slíbené dva miliony a úvazek pro jednoho člověka na provoz takto skvěle rozjetého vlaku mi přijdou ve srovnání s jinými výdaji ministerstva školství jako smutná legrace," myslí si bývalá ředitelka Výzkumného ústavu pedagogického Stanislava Krčková, jejíž ústav měl provoz portálu na starosti.

Reagovala tak na nový projekt ministerstva za zhruba 300 milionů korun na plošné testování žáků, vytvoření databáze testových úloh a zavedení systému na hodnocení škol. Ministerstvo tak chce zlepšit kvalitu výuky a nastavit minimální standardy, co by měly děti znát.

Revizi rámcových osnov chystá ministerstvo od září 2012, měly by se zpřesnit požadavky na znalosti dětí. Do výuky by také měla přibýt třeba citová, dopravní nebo krizová výchova.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.6 + 45.7) *

Zpět na přehled