Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo školství se dnes vyjádří k aktuálním problémům

Ministerstvo školství se dnes vyjádří k aktuálním problémům

Ministerstvo školství se dnes vyjádří k aktuálním problémům

6.2.2012 09:00, Zdroj: ČTK

Ministerstvo školství se dnes vyjádří k problémům resortu s pozastavením dotací z evropských fondů. Údajně hrozí kvůli chybám na české straně zastavení celého operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, v němž by mělo Česko čerpat až 53 miliard korun. Původně chtělo ministerstvo dnes dopoledne představit zprávu OECD, která hodnotí vzdělávání v České republice, a výsledky pilotního testování žáků základních škol. Místo toho ale resort ohlásil na 12:30 tiskovou konferenci ministra školství Josefa Dobeše (VV) k aktuálním tématům.

Hlavním tématem, které ministerstvo školství v poslední době nejvíc zaměstnává, je právě zastavení toku peněz z EU na projekty ve školství v Česku. Evropská komise (EK) již pozastavila proplacení celkem 1,2 miliardy korun. Ministr na začátku roku tvrdil, že problém s čerpáním dotací do tří měsíců bude vyřešen. Řekl, že kdyby jeho ministerstvo přidělené peníze nevyčerpalo, opustí funkci. Nyní mu tento slib připomněli i někteří spolustraníci.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Evropská komise kritizovala zejména projekty OKNO (Obecné kompetence našim občanů) za půl miliardy a SPORT za 650 milionů. SPORT již Dobeš zastavil a na dalších kritizovaných projektech prý ministerstvo intenzivně pracuje.

Premiér Petr Nečas (ODS) ale po páteční schůzce s Dobešem sdělil, že jsou ohroženy platby v celém programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Podle zdrojů ČTK z úřadu vlády a stálého zastoupení ČR v Bruselu zatím EK pozastavila poslední platby v kritizovaném programu, ovšem nechystá se ho celý rušit. Podle neoficiálních informací je nicméně komise se způsobem čerpání nespokojená a kolem budoucnosti programu se odehrávají intenzivní jednání.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.7 + 3.4) *

Zpět na přehled