Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo školství přerozdělilo peníze z nepovedených projektů

Ministerstvo školství přerozdělilo peníze z nepovedených projektů

Ministerstvo školství přerozdělilo peníze z nepovedených projektů

24.7.2013 13:17, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvo školství přerozdělilo peníze z nepovedených projektů, s obřími celorepublikovými programy hrazenými z EU ale končí. Kvůli nepřipravenosti často neprošly schvalováním a peníze se pak musely narychlo převádět jinam. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě s tím, že letos kvůli nekvalitním projektům plánovaným ještě za éry tehdejšího ministra Josefa Dobeše takto přerozdělovali 2,6 miliardy korun.

V letech 2010 až 2012 bylo připraveno 34 takzvaných individuálních projektů národních (IPN), tedy těch, které připravuje samo ministerstvo a mají celorepublikový dopad. V minulosti byly tímto způsobem realizovány například státní maturity nebo testy 5. a 9. tříd. Z 34 projektů jich ale bylo schváleno jen 14, zbytek neprošel hodnocením expertů a byl zastaven.

"Skutečností je, že čas strávený přípravou či úvahami nad těmito projekty byl ztracen a důsledkem bylo nečerpání finančních prostředků. Jak jsem již dříve uvedl, tato situace povede ke ztrátě několika miliard korun v letošním roce, i když se nám daří tuto sumu postupně úspěšně snižovat," konstatoval náměstek ministra pro evropské záležitosti Michal Zaorálek.

Na projekty bylo vyčleněno šest miliard korun, schváleny však byly projekty jen za 3,4 miliardy. "Na vině byla především nízká kvalita předkládaných projektů," uvedlo ministerstvo. Aby o zbývající 2,6 miliardy Česko nepřišlo, ministerstvo peníze přerozdělilo vysokým školám na jejich vlastní projekty a také do programu na podporu přírodovědného a technického vzdělání na středních školách, 600 milionů pak bylo převedeno na programy ministerstva práce a sociálních věcí.

"Ministerstvo školství do budoucna neplánuje pokračovat v realizaci projektů formou IPN," dodal úřad. Plány na projekty za stovky milionů až miliardy vznikaly za exministra Dobeše. Poslední z nich, který po úpravách prošel, byl projekt KREDO určený na plány rozvoje univerzit. Původní rozpočet byl 1,5 miliardy, po korekcích pro něj byla schválena částka 396 milionů.

Ministerstvo už začátkem tohoto roku oznámilo, že z problémového programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost musí letos rozdělit asi tři miliardy, kvůli skluzu v čerpání ale i tak o dalších pět miliard přijde. Výši ztráty se nyní úředníci snaží postupně snižovat. Program měl zpoždění od začátku, problémy ale způsobilo i půlroční pozastavení celé administrace po Dobešově nástupu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.3 + 4.1) *

Zpět na přehled