Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo školství nestihne vyčerpat miliardy z fondů EU

Ministerstvo školství nestihne vyčerpat miliardy z fondů EU

Ministerstvo školství nestihne vyčerpat miliardy z fondů EU

28.7.2011 07:09, Zdroj: ČTK

Ministerstvo školství dosud proplatilo z fondů Evropské unie pouze 20 miliard korun, do roku 2013 přitom může vyčerpat až 100 miliard. Podle ČSSD je proto jisté, že úřad ministra Josefa Dobeše (VV) nestihne vyčerpat všechny peníze. Senátor, stínový ministr školství a velký Dobešův odpůrce Marcel Chládek (ČSSD) proto dnes v tiskové zprávě apeloval na premiéra Petra Nečase (ODS), aby Dobeše odvolal. Ministr Dobeš je ale se svou prací spokojen, čerpání dotací se prý zrychlilo.

"Ve vládě takzvané rozpočtové odpovědnosti není přece možné tolerovat někoho, kdo svými neověřenými experimenty připravil oblast školství a daňové poplatníky o desítky až stovky milionů korun a nyní reálně ohrožuje pro naši zemi další miliardy korun z fondů EU," uvedl Chládek.

Dobeš si nechal krátce po svém nástupu do funkce loni na podzim udělat audit ohledně toho, jak ministerstvo spravuje své dva operační programy zaměřené na vzdělávání a vědu. Ukázalo se, že jeho úřad patří k nejpomaleji čerpajícím institucím v Česku, mluvilo se proto o převedení části peněz pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Na základě výsledků auditu udělal Dobeš personální čistku. Poté ale neměl kdo vyřizovat žádosti o dotace, ministr si proto na tento úkol najal soukromou firmu.

"Vláda se přiklonila k názoru, že ministerstvo školství v posledních měsících potvrdilo pokrok v čerpání, což je také názor Evropské komise," pochválili se ale minulý týden úředníci s tím, že díky zrychlení čerpání nemusí převádět peníze na ministerstvo práce.

Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 45 miliard korun. Dalších 48 miliard je v programu Výzkum a vývoj pro inovace, určeny jsou na vědecké projekty.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.0 + 10.5) *

Zpět na přehled