Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo školství nemusí převádět miliardy z EU Drábkovi

Ministerstvo školství nemusí převádět miliardy z EU Drábkovi

Ministerstvo školství nemusí převádět miliardy z EU Drábkovi

22.7.2011 20:42, Zdroj: ČTK

Ministerstvo školství nemusí převést 2,2 miliardy korun z fondů EU na ministerstvo práce a sociálních věcí. Přesun peněz hrozil úřadu ministra Josefa Dobeše (VV) kvůli pomalému čerpání dotací, tento týden ale vládu přesvědčil, že peníze využije na vzdělávání dospělých. Hynek Jordán z ministerstva ČTK řekl, že se nebude jednat o rekvalifikace a profesní vzdělávání, ale třeba kurzy na podporu finanční gramotnosti nebo dobrovolnictví. 

"Vláda se přiklonila k názoru, že ministerstvo školství v posledních měsících potvrdilo pokrok v čerpání, což je také názor Evropské komise," pochvaloval si první ministrův náměstek Jakub Hodinář. 

Přitom podle auditu, který si nechal Dobeš zpracovat na podzim, patřil jeho úřad k nejpomaleji čerpajícím institucím v Česku, špatné výsledky vykazoval hlavně program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ministr proto provedl razantní personální čistku, kvůli zrychlení vyřizování žádostí o dotace si pak plánoval najmout soukromou firmu. 

Ministerstvo nyní vyhlásilo první výzvu na 100 milionů korun. "Projekty by měly naučit občany spotřebitelskému chování, odpovědnému přístupu k životnímu prostředí nebo k osobním financím. Kromě toho půjdou dotace také na projekty zaměřené na rozpoznávání šikany nebo skrytého psychického násilí, na rozvíjení dobrovolnictví a prohlubování vztahu lidí k místu jejich bydliště," vysvětlil Hodinář.    

 O peníze na nejrůznější vzdělávací semináře a kurzy pro veřejnost si mohou žádat třeba neziskové organizace, obce nebo školy. Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 45 miliard korun.    

 Ve vzdělávání dospělých Česko zaostává za průměrem EU. Podle průzkumu z roku 2009 se dále vzdělávalo 6,8 procenta dospělých Čechů, například v Dánsku to bylo 31,5 procenta. Ministerstvo usiluje o to, aby se do roku 2020 účastnilo dalšího vzdělání 15 procent lidí. Odborníci jsou navíc toho názoru, že v budoucnu nebude pro dobré uplatnění důležité ani tak vzdělání jako schopnost neustále se učit novým věcem.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.3 + 39.4) *

Zpět na přehled