Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo přiznalo Omnipolu za servis marži 69,5 mil. Kč

Ministerstvo přiznalo Omnipolu za servis marži 69,5 mil. Kč

Ministerstvo přiznalo Omnipolu za servis marži 69,5 mil. Kč

11.10.2010 10:41, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany přiznalo zbrojařské firmě Omnipol za tříletý servis španělských transportních letounů CASA marži 69,5 milionu korun. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na smlouvy, jež uzavřelo ministerstvo s Omnipolem, který letouny prodával. 
    

Zmíněná marže podle HN představuje 8,5 procenta z kontraktu na opravy, školení a dodávky náhradních dílů, který i s DPH vychází na skoro miliardu. Kdyby stát koupil letadla přímo od španělského výrobce, nikomu dalšímu by už provizi vyplácet nemusel, upozorňuje deník. 
    

Podle listu zůstává tajemstvím, kolik si celkově Omnipol na letadlech CASA vydělal. Jejich pořízení stálo spolu se servisem 4,5 miliardy korun. Problémem je, že ve smlouvě na nákup strojů není na rozdíl od smlouvy na servis o marži žádná zmínka, píšou HN s tím, že Omnipol nejprve letadla nakoupil a pak prodal, a neměl tedy důvod psát do smlouvy, kolik procent si přirazil, a české ministerstvo to ani nevyžadovalo. 
    

Osmiapůlprocentní marže na servis letadel tak podle HN zůstává jediným oficiálním údajem při hledání odpovědi na to, kolik si od státu účtují prostředníci při zbrojních zakázkách. "Naše marže jsou pouhá čtyři procenta. V tom jsou zahrnuty všechny naše náklady i zisk," řekl HN ředitel Omnipolu Michal Hon. Podle HN však už jenom více než dvojnásobná výška marže, která je ve smlouvě na servis letadel, ukazuje, že Omnipol může inkasovat i více. Připomíná informace týdeníku Respekt, že provize pro Omnipol se může blížit až téměř k miliardě. 
    

Roli zprostředkovatelských firem při vyzbrojování armády chce současná vláda omezit. Premiér Petr Nečas (ODS) nedávno slíbil, že změní 16 let starý zákon, který armádě nařizuje služby těchto společností využívat při nákupu všech zahraničních zbraní. Letadla CASA totiž nejsou jediné, za které si ministerstvo obrany připlatilo, připomínají HN s tím, že dráž než jiné státy nakoupilo třeba obrněné vozidla Iveco nebo Dingo
    

Server Aktuálně.cz před týdnem napsal, že armáda v uplynulých 12 letech vyplatila firmě Omnipol a společnostem s ní spojeným na zbrojních zakázkách přes deset miliard korun. Platby vzrostly zejména v době vlády premiéra Mirka Topolánka, rekordní byly za ministryně obrany Vlasty Parkanové a jejího nástupce Martina Bartáka. Podle serveru to vyplývá z analýzy, kterou zpracovalo současné vedení ministerstva.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.2 + 23.0) *

Zpět na přehled