Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo obrany utrácelo za neskutečné věci

Ministerstvo obrany utrácelo za neskutečné věci

Ministerstvo obrany utrácelo za neskutečné věci

26.10.2011 12:25, Zdroj: vz24.cz

Cínoví vojáčci, stříbrné nožíky na dopisy ve tvaru kordu, budíky, manikúra či koule na pétanque. Za tohle všechno Ministerstvo obrany utrácelo peníze a teď to jenom leží ve skladech. Důvod je jediný – většinou nelze tyto věci nikomu darovat. Informoval o tom server iDNES.cz.
 
Celkově do nákupu suvenýrů ministerstvo investovalo statisíce, byly určeny pro obdarování významných funkcionářů při příležitosti státní návštěvy. Za sadu amatérsky nabarvených cínových vojáčků, kteří jsou tak trapní, až se je obrana styděla někomu darovat, zaplatilo 2 353 korun. A to jich nakoupilo 85 za 200 005 korun. Na skladech jich zbývá ještě 13. Zahraničním hostům se přestali dávat poměrně brzy, protokolárně nižší návštěvy je také přijímaly se značnými rozpaky. Proto je mohou dostávat například dětské domovy, jak rozhodl šéf ministerského kabinetu.
 
Nůž na papír ve tvaru kordu přišel na 11 662 korun za kus. Ministerstvo jich nakoupilo 20, ale v současnosti jich má ještě 18. „Jako dar jsou jen těžko použitelné,“ přiznal mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. Celá sada přitom dohromady vyšla na 233 240 korun. Všechny tyto dárky mají jedno společné – jednoduše jsou příliš ošklivé, nebere si servítky MF Dnes.
 
Většina darů byla nakoupena před posledními volbami, současní lidé ministra Alexandra Vondry se od nákupů distancují. Mluvčí Pejšek řekl, že je to hlavně proto, aby vše nevyznělo jako laciná kritika Vondrova předchůdce, nicméně připustil, že možná nastal čas zjistit, co všechno sklady skrývají.
 
Psycholog Slavomil Hubálek si však servítky nebere vůbec. „Lidé, kteří stojí za těmito nákupy, nemají ani špetku občanské a vojenské cti. Tyto duté hlavy zřejmě ani nenapadne, že hospodaří s tvrdě vydělanými penězi daňových poplatníků. Absolutně nechápou smysl své práce.“ Podobně na dárky vzpomíná exministryně Vlasta Parkanová: „Rozčílilo mě to, těžce to nesl i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.“
 
Nicméně dárky pro návštěvy se nakupují i za současného ministra. Jedním ze sporných nákupů je deset kordů pro nové generály, které jsou zdobeny 24karátovým zlatem a rukojeť mají potaženou rejnočí kůží. Každý stál 21 600 korun.
 
Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.0 + 8.5) *

Zpět na přehled