Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ministerstvo dopravy musí vrátit dvě miliardy Evropské unii

Ministerstvo dopravy musí vrátit dvě miliardy Evropské unii

Ministerstvo dopravy musí vrátit dvě miliardy Evropské unii

20.2.2012 19:03, Zdroj: vz24.cz

Česká republika přišla o nárok na dvě miliardy korun z evropských fondů na Pražský okruh a bude je muset vrátit. Podle Evropské unie si totiž ČR pomohla sama, když od roku 2008, kdy se o dotaci rozhodovalo, dvakrát zvýšila mýtné. Uvedl to server iHNed.cz.

„První schvalování projektů Pražského okruhu proběhlo v roce 2008 a při výpočtu podpory se v té době počítalo s tehdy platnými sazbami mýta,“ říká ředitel odboru evropských fondů ministerstva dopravy Marek Pastucha. Jenomže mýto se od té doby dvakrát zdražilo, což odporuje unijním regulím, protože ČR vydělala více, než v roce 2008 nahlásila. Žádosti se proto musely znovu přepočítat. A dvě miliardy tak ministerstvo bude muset poslat zpět do Bruselu.

Pražský okruh je nejvýdělečnější a nejvytíženější českou silnicí, za rok 2011 se na něm za mýto vybralo 301 milionů korun. „Z dlouhodobého hlediska by byla ztráta na nevybraném mýtu vyšší než snížená míra podpory,“ tvrdí Pastucha s tím, že ČR na tom ve finále vydělá.

Problémem však je, že mýto nahradí eurodotace během třiceti let, peníze jsou však zapotřebí hned. Navíc podle údajů ministerstva dopravy jsou kvůli zpoždění při projektování či stavbě ohroženy další dotace ve výši 16 miliard korun.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.6 + 45.7) *

Zpět na přehled