Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MfD: Zakázky úředníka správy vojenských bytů končily u jeho firmy

MfD: Zakázky úředníka správy vojenských bytů končily u jeho firmy

MfD: Zakázky úředníka správy vojenských bytů končily u jeho firmy

23.7.2010 10:53, Zdroj: ČTK

Protikorupční policie se zabývá případem úředníka ministerstva obrany, který přes nastrčené společnosti údajně připravil stát o miliony korun, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Úředník Správy vojenského bytového fondu Kajetán Kalivoda podle listu vypsal tři výběrová řízení, která s cenou 53 milionů korun vyhrály zcela neznámé firmy. Vzápětí zakázky postoupily Kalivodově společnosti H+V Praha. Ta si na provedení rekonstrukce tří ubytovacích zařízení najala stavební firmu, které slíbila už jen 44 milionů.

 "Devět milionů tak skončilo v soukromých kapsách za nic," napsal deník, jehož redaktory při práci na reportáži údajně fyzicky napadl Tomáš Krejča, syn dalšího spolumajitele H+V Praha. Sám Kalivoda z ministerstva odešel na začátku července, kdy bylo jasné, že se případ dostane na veřejnost. Připustil, že "zakázky začal", neví prý ale, že skončily u jím spoluvlastněné společnosti. Podle MfD jej po této první reakci nebylo možné sehnat stejně jako mladé majitelky dvou "prázdných schránek", nastrčených neznámých společností, kterým úřad zakázky zadal.

Kalivodova společnost nakonec nezaplatila ani najaté stavební firmě Globe Estate, která práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově prováděla. Její majitel Stanislav Štalmach se rozhodl promluvit.

"Je to velmi závažné a já to budu řešit. Budu si muset posvítit na akvizice vojenského bytového fondu," reagoval pro MfD nový ministr obrany Alexandr Vondra.

Bývalý Kalivodův nadřízený, ředitel Správy vojenského bytového fondu Roman Hošta, který smlouvy s nastrčenými firmami podepisoval, tvrdí, že o celé věci neměl tušení. Na Kalivodu, kterého do úřadu sám přivedl, podal trestní oznámení. "Řádně jsme vypsali tendr a zveřejnili ho na internetu. Nezávislá komise poté vybrala nejlevnější nabídku. Jak jsem to všechno mohl vědět?" brání se nyní. Hošta v současnosti šéfuje veškerým akvizicím ministerstva obrany a je na úrovni náměstka, připomíná deník.

Uvádí také, že Hošta je v současnosti koncipientem s pozastavenou činností v advokátní kanceláři právníka Milana Teleckého, který výběrová řízení zajišťoval po právní stránce.

Podle šéfa stavební firmy Globe Estate Štalmacha, ale není hlavou "organizace" ani úředník Kalivoda. Vše podle listu řídil Viktor Krejča, jehož žena je spoluvlastníkem H+V Praha.

Problém je i v tom, že stále není jasné, kdo dokončí a hlavně zaplatí pořád nedokončené opravy tří vojenských nemovitostí, uvádí list.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.9 + 4.2) *

Zpět na přehled