Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MfD: Dráhy se kvůli vyčíslení dotací soudí s ministerstvem dopravy

MfD: Dráhy se kvůli vyčíslení dotací soudí s ministerstvem dopravy

MfD: Dráhy se kvůli vyčíslení dotací soudí s ministerstvem dopravy

20.12.2012 09:17, Zdroj: ČTK

Praha - České dráhy požádaly soudy sérií předběžných opatření, aby ministerstvo dopravy nezveřejnilo informace, kolik musí stát doplácet na každý kilometr rychlíků na tratích. Dosud úřad zveřejňuje jen zprůměrované číslo. Informovala o tom dnes Mladá fronta Dnes (MfD). Dopravce se tak soudí se svým jediným akcionářem.

V jednom případě už Městský soud v Praze rozhodl v neprospěch drah a předběžné opatření nevydal, druhý ještě není rozhodnutý, píše deník. Se žádostí o poskytnutí údajů o výnosech a nákladech jednotlivých tratí se na ministerstvo obrátil šéf společnosti RegioJet Radim Jančura na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ministerstvo ročně drahám na objednané rychlíky posílá asi čtyři miliardy korun. "Jde o peníze daňových poplatníků a mělo by být samozřejmé zveřejňovat, jak jsou které linky prodělečné," řekl Jančura, který údaje požadoval i kvůli soutěži na rychlíkovou trasu Olomouc - Krnov - Ostrava.

Ministerstvo více než rok nechtělo dokumenty vydat, ministr dopravy Pavel Dobeš však těsně před svým odchodem na počátku prosince dal po soudním rozkladu za pravdu Jančurovi a nařídil údaje zveřejnit. Mluvčí drah Radek Joklík MfD řekl, že tyto informace jsou označeny jako obchodní tajemství a ministerstvo riskuje pokutu 500.000 korun a náhradu škody.

Dokument, který Jančura požaduje, podle deníku může například ukázat, zda České dráhy na lince z Prahy do Ostravy před koncem dotací skutečně vydělávaly, jak tvrdily. Právě na této trati Jančurův RegioJet začal Českým drahám konkurovat. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.4 + 10.1) *

Zpět na přehled