Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Metrostav schválil dividendu 21,50 Kč na akcii

Metrostav schválil dividendu 21,50 Kč na akcii

Metrostav schválil dividendu 21,50 Kč na akcii

16.5.2019 12:09, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka stavební a developerské skupiny Metrostav, které loni stoupl čistý zisk meziročně více než čtyřnásobně na 743,2 milionu korun. Dnešní valná hromada schválila dividendu 21,50 Kč na akcii. Dividenda se počítá jako podíl na zisku společnosti, která akcii emitovala. Tou je stavební firma Metrostav a.s., která je součástí skupiny.

- Metrostav je z pohledu tržeb největší stavební firmou v České republice. Akciová společnost vznikla k 31. prosinci 1990 jako právní nástupce stejnojmenného národního podniku, který se v roce 1970 vyčlenil z Vodních staveb. Podnik původně vznikl jako účelová organizace pro stavbu pražského metra. Skupina Metrostav vznikla v únoru 2014.

- Pražské metro dodnes patří pro Metrostav k důležitým zakázkám, firma stavěla i nejnovější úseky do Letňan (otevřen v květnu 2008) či k motolské nemocnici (otevřen v dubnu 2015). V posledních dvou dekádách ale Metrostav budoval řadu dalších významných staveb, nejen dopravních.

- V roce 2006 získal kontrakt na vybudování pražského tunelu Blanka. S délkou 6,4 kilometru je označován za nejdelší městský tunel v Evropě. Metrostav stavbu dokončil v roce 2015. Hlavní město vedlo kvůli tunelu s Metrostavem arbitráž. Vadilo mu, že se stavba proti původním plánům prodražila, u soudu však Praha neuspěla. Naopak rozhodčí soud přikázal městu práce v řádu miliard korun zaplatit.

- Metrostav se podílel i na stavbě Strahovského tunelu, silničního okruhu kolem Prahy, tunelů na dálnici D8, pražského železničního spojení nebo budov pro energetiku. Podílel se třeba na stavbě rozsáhlé dálniční křižovatky u Opatovic nad Labem. Metrostav buduje také bytové domy, a to pro vlastní developerskou divizi i pro externí klienty. Aktivní je i v zahraničí, staví například silniční tunel na Islandu.

- Skupina Metrostav má deset divizí a 55 dceřiných společností - plně ovládá například společnosti Subterra, Metrostav Slovakia, Metrostav Deutschland, Metrostav stavebniny, Metrostav Development, DSH - Dopravní stavby, PK Doprastav, Doprastav Asfalt, rakouskou BeMo Tunnelling či inženýrskou a zeměměřičskou CCE Praha.

- Počet zaměstnanců celé skupiny ke konci loňského roku klesl zhruba o stovku na 4903. Hlavními akcionáři jsou společnosti DDM Group (51,34 procenta, DOAS SK (23,18 procenta) a DOAS CZ (17 procent). Za všemi třemi firmami stojí několik fyzických osob z ČR a Slovenska.

- Stavební firmě Metrostav, která je tržně nejsilnější firmou ve skupině, loni klesl čistý zisk o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun. Tržby naopak vzrostly o 9,7 procenta na 21,5 miliardy korun. Zhruba 170 milionů korun rozdělila společnost mezi akcionáře, na jednu akcii připadalo 21,50 Kč. Zbylých 193,2 milionu převede na účet nerozděleného zisku. Počet zaměstnanců v ČR na konci loňského roku meziročně vzrostl asi o stovku na 3000.

- Metrostav v posledních letech figuroval vedle Blanky v několika dalších kauzách. Manažeři firmy byli aktéry trestních kauz kolem rekonstrukce hřebčína v Kladrubech nebo údajného úplatku pro libereckého hejtmana Martina Půtu. Metrostav figuruje i v jedné větvi kauzy bývalého poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.3 + 24.0) *

Zpět na přehled