Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Metrostav:Obžaloby v kauze Rath i v jiných případech jsou účelové

Metrostav:Obžaloby v kauze Rath i v jiných případech jsou účelové

Metrostav:Obžaloby v kauze Rath i v jiných případech jsou účelové

22.1.2019 14:30, Zdroj: ČTK

Praha - Stavební společnost Metrostav čelí od obvinění v korupční kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha několika trestním stíháním. Jsou účelová a souvisí s konkurenčním bojem, prohlásil dnes u Krajského soudu v Praze Pavel Mališ, vedoucí legislativně-právního útvaru firmy. Obžalobu právník odmítá, společnost má podle něj nastavena přísná etická pravidla. Vinu popřeli i zástupci dalších obžalovaných společností.

Mališ hovořil podobně jako generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, který podle obžaloby sliboval Rathovi, bývalé ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Kottové a jejímu manželovi Petru Kottovi milionové úplatky za vítězství firmy v zakázkách na rekonstrukce středočeských nemocnic. Právník uvedl, že trestní stíhání měla stavební společnost ochromit. "Konkurenční boj je velmi tvrdý," podotkl.

Podle Mališe přišel Metrostav kvůli trestnímu stíhání v Rathově kauze a dalších případech o zakázky za miliardy korun. "Soukromý sektor nezná presumpci neviny," uvedl. Mališ také vyčetl státnímu zastupitelství, že se o podání obžaloby dozvěděl dříve z médií než od žalobců. Na dotaz bývalého hejtmana pak prohlásil, že většinu trestních stíhání proti stavební firmě vede Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Právník připomněl pondělní nepravomocný verdikt, ve kterém soud Metrostav zprostil obžaloby. Bylo to v případu údajných machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim. Stavební společnost vystupuje mezi obžalovanými také v korupční kauze hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj). U soudu stojí i v případu údajně zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku.

V Rathově kauze figuruje z Metrostavu kromě generálního ředitele Piláta obchodní náměstek společnosti Jiří Anděl, který podle žalobců manipuloval se zadávacím řízením k zakázkám na opravy nemocnic. "Že by někdo jako generální ředitel nebo pan Anděl nevěděl o rizicích korupce vylučuji," prohlásil Mališ. Metrostav podle něj proškoloval zaměstnance o trestnosti korupčního jednání. Měl prý zřízenou i etickou linku.

Druhá část Rathovy kauzy se kromě zakázek na středočeské nemocnice týká také tendru na sanitní vozy středočeské záchranné služby. Bývalý hejtman a Kottovi si podle obžaloby domlouvali za zmanipulování zakázek na přelomu roku 2011 a 2012 úplatky v hodnotě před 60 milionů korun. Obdrželi však pouze 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Trojice již dostala v první větvi kauzy nepravomocné tresty vězení - Rath 8,5 roku a Kottovi 7,5 roku. Obžalobu všichni tři odmítají.

V případu čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí. Před soudem stojí kromě Metrostavu i firmy Aveza, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. Zástupci přítomných společností dnes shodně obžalobu také odmítli.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.5 + 7.7) *

Zpět na přehled