Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Metnar: Hlavní hrozby pro NATO jsou terorismus, kyberútoky, Rusko

Metnar: Hlavní hrozby pro NATO jsou terorismus, kyberútoky, Rusko

Metnar: Hlavní hrozby pro NATO jsou terorismus, kyberútoky, Rusko

8.3.2019 16:28, Zdroj: ČTK

Praha - Za hlavní nebezpečí pro Severoatlantickou alianci označil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) terorismus, kybernetické hrozby a Rusko. Zároveň poukázal na to, že dynamika hrozeb se v současné době velmi rychle mění. Metnar to řekl v rozhovoru ČTK.

Metnar by na první místo nebezpečí zařadil terorismus, a to především hrozbu globálního rozšíření lokálních teroristických buněk. "Na druhé místo řadím kybernetické hrozby, na třetí místo hrozby ze strany Ruska," dodal. V případě Ruska poukázal na přezbrojování jeho armády, na přesuny vojsk, na četnost cvičení nebo i na události z dalších oblastí někdejšího východní bloku. Pořadí ale podle něj není důležité, protože se "dynamika hrozeb" může velmi rychle měnit.

Americký velvyslanec v ČR Stephen King nedávno řekl, že za největší nebezpečí pro NATO považuje režim ruského prezidenta Vladimira Putina, Čínu a hybridní útoky.

V oblasti kybernetických hrozeb Česká republika od konce minulého roku řeší varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který označil technologie čínských společností Huawei a ZTE, jež používají i česká ministerstva a mobilní operátoři, za bezpečnostní riziko. Varování úřadu před technologiemi těchto firem se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

Na základě varování NÚKIB některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně. Tendr následně zrušilo. Huawei se brání, že pro varování neexistují důkazy.

Analýzu rizik spustilo i ministerstvo obrany. Podle Metnara se dokončuje. "Zatím mám jenom dílčí výsledky," řekl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.2 + 31.9) *

Zpět na přehled