Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Metnar: Historie české státnosti je spojena s armádou

Metnar: Historie české státnosti je spojena s armádou

Metnar: Historie české státnosti je spojena s armádou

9.11.2018 16:38, Zdroj: ČTK

Praha - Stoletá historie české státnosti je spojena s armádou. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to dnes řekl na akci ke Dni válečných veteránů a 100. výročí od konce první světové války, která se konala na náměstí Míru v Praze. Ministr ocenil činnost českých vojáků v zahraničí a připomněl památku čtyř vojáků, kteří v poslední době padli v Afghánistánu. Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu v den, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří na západní frontě.

Metnar uvedl, že účastníci zahraničních vojenských misí chrání český národ před teroristickými útoky a nelegální migrací. Starostka a poslankyně Prahy 2 Jana Černochová (ODS) v projevu také připomněla památku padlých vojáků a vyzdvihla význam armády pro stát. "My politici jsme tu také od toho, abychom oponovali těm, kteří hovoří o našich vojácích jako o žoldácích," uvedla. Podle zástupce náčelníka Generálního štábu Jiřího Vernera se nyní více než 800 českých vojáků účastní 15 operací ve 13 zemích.

Lidé si na náměstí Míru mohli prohlédnout vojenskou techniku zapůjčenou ministerstvem obrany. Před kostelem sv. Ludmily byla přistavena například pojízdná houfnice, vojenský Hummer nebo obrněný transportér Pandur. Dalším lákadlem byla maketa letounu Spitfire, používaného britským letectvem za druhé světové války. Na náměstí pořadatelé umístili 30 křížků, připomínajících české vojáky, které stály zahraniční miste život.

Dopoledne se konala rovněž ekumenická bohoslužba ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech, které se zúčastnila například náměstkyně pro řízení sekce právní ministerstva obrany Alena Netolická, náčelník generálního štábu Aleš Opata a zástupci církví. Zazněla modlitba za padlé a zemřelé a modlitba za mír.

Tradičně největší akcí ke Dni válečných veteránů bude v neděli slavnostní vojenský nástup na Vítkově.

Den válečných veteránů se v Česku připomíná od roku 2001. Péči o veterány má na starosti ministerstvo obrany, které jich nyní eviduje více než 14.000. Naprostou většinu z nich tvoří účastníci novodobých zahraničních vojenských misí z Afghánistánu či Balkánu. Na začátku letošního roku ministerstvo evidovalo asi 500 veteránů z druhé světové války.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.5 + 21.0) *

Zpět na přehled