Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Města v Karlovarském kraji zveřejňují řadu dokumentů online

Města v Karlovarském kraji zveřejňují řadu dokumentů online

Města v Karlovarském kraji zveřejňují řadu dokumentů online

15.7.2018 10:50, Zdroj: ČTK

Karlovy Vary - Města v Karlovarském kraji zveřejňují na webových stránkách nebo v registrech smlouvy, faktury, dotace i další údaje o svém hospodaření. V končícím volebním období se řada z nich snažila zlepšit komunikaci s obyvateli i v dalších směrech. Mnohá města včetně menších například vysílá online jednání zastupitelstva a někteří zástupci měst informují o záležitostech města na sociálních sítích, zjistila ČTK.

Transparentnost byla jedním z bodů volebního programu Pirátů, kteří v roce 2014 vyhráli komunální volby v Mariánských Lázních. Starosta Martin Kalina ČTK řekl, že radnice se snaží zveřejnit prakticky vše, co zveřejnit lze. Kromě rozpočtu a účtů města i většiny jeho organizací tak mohou lidé online sledovat například kalendář starosty, audiozáznamy ze zastupitelstva nahradily živé přenosy prostřednictvím youtube.

"Na svém facebookovém profilu pravidelně zveřejňuji reporty z rady města i dalších schůzek, aby si je mohl každý přečíst. Pořádám také pravidelné kávy se starostou a takzvanou online kávu, kdy na dotazy odpovídám v živém přenosu na facebooku," řekl Kalina. Obyvatelé mají dále přístup na jednání komisí města, výsledky jednání jsou zveřejňovány na webu města.

Prostřednictvím facebooku mohou s vedením svého města komunikovat také obyvatelé Sokolova. Starosta i někteří radní se na diskuzním fóru vyjadřují k investicím nebo kulturním akcím a dalším věcem. "Na webu města je k dispozici rozklikávací rozpočet i veškeré informace o veřejných zakázkách," doplnil starosta Sokolova Jan Picka (ČSSD). Tématem bylo v Sokolově před několika měsící pořizování videozáznamu nebo živého vysílání z jednání zastupitelstva. O pořizování záznamu žádali občané v petici, zastupitelé se ale postavili proti. Jako důvod uvedli vysoké náklady i možné problémy v souvislosti s nařízením o ochraně osobních údajů. Ze zastupitelstva se tak pořizuje pouze audiozáznam.

Zveřejňování videozáznamu z jednání zastupitelstva se přitom stalo v končícím volebním obdobím už téměř standardem. Kromě Karlových Varů a Chebu vysílají jednání živě například Ostrov nebo Loket. Na youtube je ale možné si přehrát záznamy jednání zastupitelstva i z malých měst, jako je například třítisícová Rotava.

Přehled smluv, uhrazených faktur, dotací i veřejných zakázek zveřejňuje na webových stránkách Cheb. Zásadnější změny od roku 2014 nenastaly v Karlových Varech. "Už zhruba před sedmi lety si město zavedlo pravidla přísnější než jakýkoliv zákon a zveřejňuje prakticky všechno větší než drobný nákup," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.1 + 4.4) *

Zpět na přehled